Firma może dostać 500 plus

Każda firma będzie mogła dostać swoiste 500 plus, przewiduje projekt przepisów przygotowywanych przez Ministerstwo Rozwoju. Firma ma mieć prawo wrzucić w koszty uzyskania przychodu inwestycje o wartości od 10 do 100 tysięcy złotych.

– Ta inicjatywa to swoiste 500 plus dla przedsiębiorców. Tak jak 500 plus dla rodzin, tak nowa ulga będzie dużym ułatwieniem dla firm i inwestycją w gospodarkę – powiedziała PAP wiceminister rozwoju. Jadwiga Emilewicz.

– Jeżeli firma dokona zakupu o wartości 100 tys. zł i skorzysta z odpisu w pełnej wysokości, to dzięki nowym rozwiązaniom zyska nawet 17,7 tys. zł. Dla małego i średniego przedsiębiorcy to jest znacząca kwota – dodała.

Jako rozwiązanie korzystne dla podatników nowe prawo może wejść w życie w trakcie roku podatkowego. Według Ministerstwa Rozwoju przepisy o wrzucaniu inwestycji w koszty mogą zacząć obowiązywać nawet w drugim kwartale 2017 roku.

Przepisy są przygotowywane głównie z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Ulga inwestycyjna w przedziale 10 do 100 tysięcy złotych może być dla nich atrakcyjna. Duża firma nie odczuje jej w znaczący sposób.

Ulgą objęte będą inwestycje w roboty, maszyny, czy komputery. Nie skorzystają z niej firmy inwestujące w samochody czy nieruchomości.

Ministerstwo Rozwoju liczy, że nowe prawo zachęci przedsiębiorców do inwestowania. Ma się też przyczynić do tworzenia nowych miejsc pracy wymagających kwalifikacji związanych z zakupionymi urządzeniami. W efekcie ma się zwiększyć konkurencyjność polskich firm.

– Uprawnionych do skorzystania z ulgi będzie ponad 1,3 mln przedsiębiorców. Szacujemy, że w skali roku skorzysta z niej około 150 tys. firm, zarówno podatników CIT, jak i PIT – powiedziała wiceminister Emilewicz.

Żeby skorzystać z odpisu firma będzie musiała w danym roku podatkowym dokonać zakupu, bądź wielu zakupów na łączna kwotę minimum 10 tysięcy złotych. Nowe prawo przewiduje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wpłat na poczet urządzeń, które będą dostarczone w kolejnych latach.