Firma – niespodziewany dodatkowy dzień wolny

Niejedna firma będzie miała kłopoty w związku z niespodziewanym wolnym dniem od pracy przegłosowanym właśnie przez Sejm. Za dwa i pół tygodnia przypada 12 listopada, poniedziałek. I ten właśnie dzień będzie ustawowo wolny.

Ustawa o dodatkowym dniu wolnym od pracy została uchwalona w rekordowym tempie. Inicjatorzy uzasadniali projekt ustawy chęcią uczczenia 100-lecia niepodległości. Rocznica 11 listopada wypada w niedzielę i stąd pomysł dodania dnia wolnego w poniedziałek.

W uzasadnieniu projektu ustawy ujęto to tak: „Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku”.

Każdy dzień wolny od pracy to straty dla całej gospodarki ale skutki odczuwa tez każda firma. I tak mamy już około 150 dni wolnych od pracy w roku. To bardzo dużo. Dodatkowy dzień wolny ogłoszony w ostatniej chwili może spowodować, że niejedna firma będzie miała dodatkowe kłopoty.

Ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki uważa, że nie powinno się tak w ostatniej chwili zaskakiwać pracodawców. Jego zdaniem szczególne kłopoty czekają firmy pracujące systemem zmianowym. Zwraca też uwagę, że na ten dzień niejedna firma ma przewidzianą realizację zamówień.

Przez niespodziewany dodatkowy dzień wolny powstają też problemy natury prawnej. Na przykład czy należy na nowo wyliczać ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe. Ich współczynnik jest uzależniony od liczby dni pracy.

12 listopada ma normalnie działać publiczna służba zdrowia. Nie obowiązuje też zakaz handlu.