Prowadzenie firmy – kontrola sanepidu

Prowadzenie firmy wiąże się z kontrolami przeprowadzanymi przez różne urzędy. Jednym z uprawnionych jest sanepid. I wbrew obiegowym opiniom nie kontroluje wcale tylko wytwórców i sprzedawców żywności. Inspektorzy mogą wejść do każdej firmy.
Sanepid jest zobowiązany do nadzorowania higieny w zakładach pracy, higieny radiacyjnej, warunków zdrowotnych żywności. Nadzór ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwego środowiska oraz chorobami. Sanepid sprawuje też urzędową kontrolę żywności pod względem jej bezpieczeństwa.

Prowadzenie firmy – zapowiedź kontroli

Co do zasady sanepid swoje kontrole musi zapowiadać. Informacja o zamiarze przeprowadzenia kontroli powinna trafić do przedsiębiorcy nie później niż siedem dni przed jej rozpoczęciem. Nie może się ona rozpocząć później niż 30 dni po zawiadomieniu.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której sanepid dowiedział się o możliwości bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia, lub środowiska naturalnego. Wtedy inspektorzy mogą wejść do zakładu pracy natychmiast okazując przedsiębiorcy, czy właściwemu pracownikowi legitymację.

Prowadzenie firmy – co sanepid może kontrolować

Sanepid może kontrolować każdy zakład pracy, wszystkie jego pomieszczenia i urządzenia. Ma też prawo wstępu do mieszkania, w którym ma być lub jest prowadzona działalność produkcyjna czy usługowa. Uprawnienie to nie jest uzależnione od konkretnych podejrzeń dotyczących występowania zagrożenia.
W czasie kontroli inspektor ma prawo żądać pisemnych lub ustnych informacji, wzywać pracowników na przesłuchania, żądać okazania dokumentów i pobierać próbki do badań laboratoryjnych. Może też na przykład poprosić pracownika o umycie rąk żeby sprawdzić czy robi to zgodnie z zasadami.

Prowadzenie firmy – czym grożą zaniedbania

W przypadku stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych czy zdrowotnych Sanepid nakazuje usunięcie uchybień w określonym terminie. Inspekcja ma też uprawnienia dużo większego kalibru. Może nakazać unieruchomienie części lub całości przedsiębiorstwa. Może nakazać natychmiastowe wycofanie z obrotu środka spożywczego, jeśli naruszenie wymagań higienicznych czy zdrowotnych spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi. W takim przypadku ma też obowiązek nakazać wstrzymanie produkcji. Może też żądać wycofania produktu z obrotu. Decyzja taka obowiązuje do czasu ukończenia badań produktu. Nie może to być dłużej niż 18 miesięcy.

Prowadzenie firmy – jak się przygotować do kontroli

Prowadzenie firmy powinno wyglądać tak żeby nie trzeba się było przygotowywać do kontroli. Jeśli przedsiębiorca na co dzień wymaga od pracowników przestrzegania zasad zawartych w odpowiednich instrukcjach i bieżącego dokumentowania wykonania wymaganych czynności to nie ma powodu do specjalnych przygotowań.
Jeśli formularz dokumentujący np. sprzątnięcie łazienki leży w biurze i jest uzupełniany raz na jakiś czas inspektor łatwo to wykryje. Pracownik, który sprząta pomieszczenie nie będzie wiedział o istnieniu dokumentu. A to on powinien każdorazowo potwierdzić sprzątnięcie tej łazienki.