Biuro serwisowane – ważna jest wentylacja

Biuro serwisowane w obliczu powszechnego zagrożenia pandemią COVID-19 powinno spełniać więcej kryteriów niż w czasach normalnych. W tych szczególnych czasach znaczenia nabiera też rodzaj wentylacji działającej w oferowanym do wynajmu biurze.
Wybór miejsca działalności dla firmy był dotychczas dosyć skomplikowany. Trzeba było wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszym, najważniejszym, wręcz strategicznym było zdecydowanie, czy firma będzie budować od podstaw własne biuro czy zdecyduje się wynająć biuro serwisowane. No ale do tego dochodzą takie elementy jak wybór miejsca. Tu wchodzi w grę prestiż, ale też kwestia dojazdu, czy miejsc do parkowania. Trzeba też było wziąć pod uwagę parametry biurowca: jego wielkość, windy, bramki na wejściu (nie wszyscy ich potrzebują i chcą), itp.

Własne biuro trzeba zbudować

Wybór własnej, budowanej od podstaw siedziby wiąże się z większym ryzykiem.
Po pierwsze trzeba zawrzeć umowę z właścicielem budynku. Takie umowy zawiera się zwykle na pięć lat. Podobno teraz właściciele biurowców są skłonni wynajmować powierzchnie na krócej, ale i tak będzie to okres kilkuletni. Taka powierzchnia biurowa, to gołe ściany. Trzeba więc położyć kable zasilające w prąd i te od łączności, założyć oświetlenie,ułożyć wykładziny, pomalować ściany. No i jeszcze całość umeblować.
Fachowcy powiedzą, że zrobią to wszystko w dwa tygodnie, ale potem zaczną zrzucać odpowiedzialność jeden na drugiego, albo na okoliczności niezależne i cała operacja będzie trwała dwa miesiące. Kto nie robił nigdy poważniejszego remontu, może się nabrać na dwa tygodnie.
W rezultacie firma ma dwa miesiące do tyłu, jeśli chodzi o własną pracę. Nawet jeśli miała starą siedzibę, to też kłopot., bo ktoś musi nadzorować remont zamiast wykonywać inne zadania.

Biuro serwisowane czeka

Alternatywą jest biuro serwisowane. Tu przychodzimy na gotowe. Mamy przygotowane do pracy, umeblowane pomieszczenia, internet działa, drukarka jest, wystarczy wstawić swoje komputery i przystąpić do zadań. Można jeszcze trochę pomarudzić jeśli chodzi o umeblowanie.
No i umowy nie podpisujemy na nie wiadomo jak długo, tylko nawet na kilka miesięcy. W każdej chwili możemy poprosić o dodatkową powierzchnię biurową i to operator stanie na głowie, żeby spełnić życzenie.

Biuro serwisowane contra biuro własne w czasie pandemii

Opisane wyżej uwarunkowania dotyczące biura serwisowanego i biura własnego powodują, że w razie niespodziewanej zmiany warunków prowadzenia biznesu biuro serwisowane sprawdza się lepiej. Można szybciej zrezygnować z wynajmu i przenieść się w bardziej odpowiednie miejsce. Jednym z powodów zmiany w czasie pandemii COVID-19 może być system wentylacji. Otóż niektóre z nich mogą przenosić koronawirusa.
Naukowcy z University of Cambridge odkryli, że szeroko stosowane systemy wentylacji mieszającej rozprowadzają równomiernie zanieczyszczenia po wszystkich częściach pomieszczenia. Mogą też rozprowadzać krople i aerozole potencjalnie zawierające wirusy.
„W miarę zbliżania się zimy na półkuli północnej, gdy ludzie zaczynają spędzać więcej czasu wewnątrz, zrozumienie roli wentylacji ma kluczowe znaczenie dla  oszacowania ryzyka zarażenia wirusemi spowolnienia jego rozprzestrzeniania się” – powiedział profesor Paul Linden z Wydziału Matematyki Stosowanej i Teoretycznej w Cambridge Fizyka (DAMTP), który kierował badaniami.
Badanie rozprzestrzeniania aerozoli jest trudne. Z tego powodu naukowcy badali rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w pomieszczeniach badając rozprzestrzenianie się dwutlenku węgla.
Takich problemów nie sprawia system wentylacji nawiewowo-wywiewnej. Taki mamy zamontowany w biurze serwisowanym Biznes Spot przy Wiślanej 8 na warszawskim Powiślu.