Dofinansowanie unijne – zdobądź kapitał na rynku

To dofinansowanie unijne ma pomóc przedsiębiorcom zdobyć kapitał podwyższonego ryzyka. Aby móc się o niego starać trzeba spełnić szereg formalnych warunków. Przygotowaniu do tego służyć ma dofinansowanie unijne.

Dofinansowanie unijne – dla kogo i na co?

Dofinansowanie unijne jest przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ma na celu wsparcie ich innowacyjnej działalności. Jednak w trochę nietypowy sposób. Pieniądze są przeznaczone na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji koniecznej do starania się o udziałowców: GPW, NewConnect, zagraniczne rynki regulowane. Można je też przeznaczyć na przygotowania do startu na rynku o charakterze dłużnym poprzez emisję obligacji Catalyst.
Za dofinansowanie unijne można wykupić usługi doradcze w celu przygotowania dokumentów takich jak: raport due dilligence (dogłębna analiza przedsiębiorstwa pod względem kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej), wycena spółki, raport z audytu sprawozdań finansowych, memorandum informacyjne, itp. Przy staraniu się o kapitał podwyższonego ryzyka na różnych rynkach potrzeba jeszcze dodatkowych dokumentów.

Dofinansowanie unijne – jakie pieniądze?

Dofinansowanie unijne, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy wynosi w tym projekcie 50%. Ogólna pula pieniędzy jest jak zwykle podzielona na dwie części: województwo mazowieckie i reszta kraju. Dla przedsiębiorstw zlokalizowanych w województwie mazowieckim jest przeznaczone 994600 złotych, a dla mieszczących się w innych województwach 9005400 złotych.
Maksymalna kwota dofinansowania jest różna w przypadku różnych rynków, ale może wynieść nawet 800 tysięcy złotych.

Dofinansowanie unijne – wnioski

Wnioski należy składać do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Można to robić wyłącznie w formie elektronicznej w Generatorze Wniosków. Generator został uruchomiony wczoraj 12 stycznia br. a wnioski można składać do 31 marca 2016. Przewidywany termin rozpatrzenia wniosków to trzy miesiące od zamknięcia naboru.
Więcej na temat tego dofinansowania, m.in. regulamin i wzór wniosku znajdziesz tutaj.