Firma – niższa składka na ubezpieczenie wypadkowe

Firma ma od kwietnia płacić mniej na ubezpieczenie wypadkowe. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt obniżenia składki. Nie jest to wielka obniżka, ale dobre i to.

Obniżenie składki wypadkowej to czysta oszczędność dla przedsiębiorców. To firma płaci ją w całości. W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających do dziesięciu osób oszczędności najłatwiej wyliczyć. Płacą one, bowiem składkę zryczałtowaną. Do końca marca jest to 1,8 procenta podstawy. Od kwietnia składka wyniesie 1,67 procenta.

W wartościach bezwzględnych składka spadnie z 47,98 do 44,52 złotego miesięcznie na pracownika. Oszczędności wyniosą, więc 3,46 złotego miesięcznie, czyli ponad 40 złotych rocznie. Nowa firma płacąca przez pierwsze dwa lata preferencyjny ZUS oszczędności będzie miała niewielkie. Wyniosą one tylko 82 grosze miesięcznie na pracownika.

Im większa firma tym oszczędności będą większe. W firmach z 28 grup, które zatrudniają dziesięciu i więcej pracowników nastąpi obniżenie składki wypadkowej. I tak na przykład w górnictwie gazu i ropy składka spadnie z 3,6 procenta do 2,8. W spółkach rybackich zamiast 2 procent wyniesie 1,2. Jednak w 32 grupach działalności składki pozostaną na tym samym poziomie a w czerech zostaną podniesione.

Wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe w poszczególnych dziedzinach gospodarki jest wyliczana na podstawie danych z GUS o wypadkach. Brane są pod uwagę ostatnie trzy lata kalendarzowe.

Jak twierdzi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski składki mogłyby być jeszcze niższe. Na koniec roku fundusz wypadkowy będzie miał, bowiem nadwyżkę w wysokości dwóch miliardów złotych.