Firma – od nowego roku split payment VAT

Najprawdopodobniej od początku przyszłego roku firma będzie mogła się zdecydować na wprowadzenie split payment VAT. Mechanizm podzielonej płatności ma na celu uszczelnienie systemu płatności podatku VAT.

Przepisy wprowadzające split payment są na razie na etapie konsultacji projektu. Mają wejść w życie od początku 2018 roku. Dobra wiadomość jest taka, że to firma ma decydować o tym czy wprowadzić model podzielonej płatności. Resort finansów chce do tego zachęcić poprzez zaoferowanie pewnych przywilejów. Otóż firma, która zdecydowałaby się na wprowadzenie split payment nie podlegałaby zasadzie solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zaległości VAT sprzedawcy. Split payment ma chronić przed konsekwencjami współpracy z nieuczciwym kontrahentem.

Mechanizm split payment polega na podziale płatności brutto na dwie części. Sprzedawca dostaje do dyspozycji jedynie kwotę netto. Podatek VAT trafia natychmiast na specjalne konto, do którego wgląd ma fiskus. Podział może następować automatycznie, albo manualnie. W drugim przypadku nabywca osobno płaci kwotę netto a osobno podatek. Model split payment praktycznie wyklucza możliwość przywłaszczenie podatku przez przedsiębiorcę.

Wprowadzenie modelu podzielonej płatności może spowodować, że firma będzie miała kłopoty z płynnością. Teraz sprzedając towar, czy usługę przedsiębiorca dysponuje całą kwotą brutto przez 60 dni. Czyli jeśli sprzedał coś za 20000 netto plus 4600 VAT to dysponuje kwotą 24600 złotych. W modelu split payment będzie miał do dyspozycji tylko kwotę netto, czyli 20000 złotych. Reszta trafi na konto, którym nie może swobodnie dysponować. Pieniądze z niego może przeznaczyć tylko na zakupy objęte VAT bądź na spłacenie zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Takie ograniczenie możliwości korzystania z zarobionych pieniędzy może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do bankructwa przedsiębiorstwa – twierdzą fachowcy.

Projekt nie precyzuje czy firma decydując się na model split payment będzie mogła przyjmować płatności kartą albo gotówką. Może się okazać, że będzie mogła przyjmować tylko przelewy.

Według szacunków resortu finansów, dzięki nowemu mechanizmowi w ciągu 10 lat w budżecie państwa przybędzie około 82 miliardów złotych. Podobny model działa we Włoszech. Według tamtejszego fiskusa spowodował on systematyczny wzrost przychodów z tytułu VAT.