Firma – samochód po leasingu do użytku prywatnego

Leasing operacyjny jest bardzo popularną metodą, dzięki której firma wchodzi w posiadanie samochodu. W wielu przypadkach umowa przewiduje wykup samochodu po okresie leasingu. Co z podatkami, jeśli właścicielem samochodu ma się stać osoba prywatna? Na przykład właściciel firmy czy jego żona?

Po leasingu samochód może wykupić firma do celów prowadzonej działalności, albo osoba fizyczna do celów prywatnych. W przypadku wykupu do celów prywatnych nie można odliczyć VAT zapłaconego przy nabyciu auta. Nie ma znaczenia, że przy wykupie poleasingowego samochodu wystawiona została faktura VAT. I to nawet, jeśli została wystawiona na spółkę cywilną a pojazd bierze w użytkowanie prywatne jeden ze wspólników. Takie przekazanie na cele prywatne wspólnika nie jest obłożone podatkiem VAT. Nie można go, więc odliczyć. Również przy dalszej sprzedaży auta nie trzeba opodatkowywać tej transakcji VAT-em.

A co jeśli wspólnik chce przekazać poleasingowy samochód rodzinie, na przykład żonie? Działa to bardzo podobnie jak w przypadku, gdy samochód, który użytkowała firma bierze w prywatne użytkownie jej wspólnik. Nie ma, zatem żadnych odliczeń podatku VAT.

Dochodzi natomiast kolejna operacja, czyli darowizna osobie z rodziny. Co z podatkiem dochodowym od takiej operacji? Czy osoba obdarowująca będzie musiała wykazać przychód i zapłacić od jej wartości podatek dochodowy?

Nie, nie musi. Darowizna jest, bowiem bezpłatnym świadczeniem na rzecz obdarowanego. Ofiarodawca nie sprzedał rzeczy, a więc nie ma przychodu. Podatku, zatem od tej operacji nie płaci.