Firma – uwaga na zmiany w kasach fiskalnych

Każda firma posługująca się kasą fiskalną musi do końca lipca zmienić oznaczenia literowe dla poszczególnych stawek podatku VAT. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. Weszło ono w życie 1 maja br., ale ostateczny termin dostosowania do niego kas to właśnie 31 lipca br.

Poszczególne stawki podatku VAT są w kasach fiskalnych oznaczone literami alfabetu. Dotychczas można powiedzieć, było trochę bałaganu. Podstawowa stawka podatku była oznaczona literą A. Liter od B do G firma mogła używać dowolnie do oznaczenia różnych stawek podatku oraz zwolnienia od podatku.

Teraz ma być porządek. I tak:

– literze A – jest przypisana stawka podstawowa podatku – 22% albo 23%,

– literze B – jest przypisana stawka obniżona podatku – 7% albo 8%,

– literze C – jest przypisana stawka obniżona podatku – 5%,

– literze D – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,

– literze E – jest przypisane zwolnienie od podatku,

– literom F i G – są przypisane pozostałe stawki podatku.

Dowolność się, zatem kończy. Nie wiadomo, co ta zmiana ma na celu, ale pewnie ułatwienie pracy urzędom skarbowym. Trzeba się liczyć z tym, że firma, która nie dostosuje kasy fiskalnej do nowych oznaczeń dostanie mandat, lub grzywnę.

Fachowcy radzą żeby nie dzwonić od razu po serwisanta. Jeśli firma zatrudnia kogoś w miarę rozgarniętego technicznie to jest szansa na zmianę oznaczeń we własnym zakresie, zgodnie z instrukcja obsługi kasy. Najpierw jednak lepiej wydrukować raport.