Firma – wszystkie kasy fiskalne online

Każda firma mająca obowiązek posiadania kasy fiskalnej będzie musiała ją podłączyć online do systemu Ministerstwa Finansów. Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie. Trwają konsultacje społeczne.

Firma – po co online

Po co każda firma mająca kasę fiskalną ma być podłączona do rejestru w Ministerstwie Finansów? Oczywiście chodzi o ściągalność podatków. Dzięki podłączeniu wszystkich kas do systemu ministerstwa w budżecie ma przybyć, według szacunków KPMG, nawet o 2,8 miliarda złotych rocznie.
Urzędnicy fiskusa będą mogli na bieżąco obserwować każdą transakcję i wyłapywać wszelkie odstępstwa od normy. Zdarza się, że przedsiębiorcy rejestrują transakcje od poniedziałku do piątku, bo wtedy może pojawić się kontrola. Ale w weekendy kasa fiskalna jest mniej używana. Przy rejestracji transakcji online fiskus może porównać dynamikę sprzedaży kilku sklepów w okolicy i wysłać kontrolę do podejrzanej firmy.
Przeciętna firma ze zmiany będzie miała niewiele korzyści. Właściwie tylko jedną. Powinny się skończyć zakłócające pracę wyrywkowe kontrole. W nowym systemie kontrolerzy powinni się pojawiać w firmie tylko w przypadku uzasadnionych podejrzeń.

Firma – koszty nowych kas fiskalnych

W Polsce jest w użyciu ponad dwa miliony kas fiskalnych. Są dwa rodzaje. Kasy dwurolkowe zapisujące transakcje na dwóch rolkach taśmy. I kasy nowszego typu, zapisujące transakcje na paragonach dla klienta i w pamięci urządzenia. Kasy drugiego typu da się zapewne dostosować do komunikacji online przez dodanie odpowiedniego modułu. Kasy dwurolkowe są do wymiany. Jest ich około 600 tysięcy.
Według Polskiej Izby Handlu zrzeszającej około 30 tysięcy firm ogólny koszt wymiany i dostosowania kas wyniesie około czerech miliardów złotych. Izba zapowiedziała sprzeciw wobec planów ministerstwa.
– Te największe sieci wielkopowierzchniowe czy sieci dyskontów udźwigną taki wydatek, ale dla pojedynczych sklepów to zabójcza kwota. Kupno nowej kasy za około dwa tysiące złotych to zbyt wysoki koszt dla rodzinnego sklepu, który może doprowadzić nawet do zamknięcia przedsiębiorstwa – komentował Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.
Kiedy i jak wysokie koszty będzie musiała ponieść firma, żeby dostosować się do nowych wymagań, tego nie wiadomo. Ministerstwo Rozwoju planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od początku 2018 roku. Nie jest jednak jasne, czy jednocześnie wszyscy będą się musieli do nich przystosować, czy będzie to proces. Możliwe jest rozwiązanie, w którym stare kasy mogłyby być używane do daty utraty homologacji. Nie wiadomo też, co z dotacją z budżetu na zakup kasy. Obecnie firmie przysługuje 700 złotych, ale tylko przy zakupie pierwszego urządzenia. Czy przepis zostanie zmieniony?