Gotowe biuro coraz bardziej potrzebne

Gotowe biuro ma przed sobą przyszłość w Polsce. Po pierwsze startupy a nawet duże firmy coraz częściej zamiast tworzyć własne biura, stawiają na coworking. Szansą dla tego typu przedsięwzięć jest Brexit.
Ekonomia współdzielenia ma coraz większe znaczenie w gospodarce. Uber, BlaBlaCar, platforma noclegowa Airbnb, rowery Veturilo, to przykłady na to, że można czegoś używać nie będąc posiadaczem. Tak jest często wygodniej i taniej. Współdzieląc rzeczy rozkładamy koszty na wiele podmiotów. W niektórych przypadkach działa też ekonomia skali. Stąd gotowe biuro jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem.
Jego organizator może taniej wynająć powierzchnię biurową, bo wynajmuje jej dużo. Ze względu na skalę taniej też kupi wyposażenie. Z kolei wynajmujący wirtualne biuro płaci tylko za to, czego potrzebuje i tylko w czasie, gdy jest mu to potrzebne. Poza tym czasami w ramach tej samej umowy można zmienić lokalizację.
Coworking ze względu na cenę może być dostępny w lepszej lokalizacji. To z kolei pozwala na przyciągniecie lepszych pracowników. Obecnie mamy już rynek pracownika. W Warszawie bezrobocia prawie nie ma. Szacowane jest na dwa procent a w przyszłym roku może spaść nawet do półtora procenta.
Przyjmuje się, że w Polsce działa około 2700 startupów. Tylko w Warszawie pracuje w nich sześć procent wszystkich osób aktywnych zawodowo. Generują oni aż jedenaście procent PKB miasta. Sektor ten według prognoz ma się rozwijać w średnim tempie ponad czterech procent rocznie. Coworking to naturalne miejsce, w którym pracują startupowcy.
Gotowe biuro to również wygodne miejsce dla firm, które zechcą przenieść swoją działalność po Brexicie. Warszawa jest jednym z miejsc branych pod uwagę przez międzynarodowe korporacje. Największym atutem miasta są stawki czynszu dużo niższe niż w krajach starej Europy.