Ilustracja konceptualna przedstawiająca kapitał zapasowy a rezerwowy w firmie: worka z pieniędzmi z symbolem waluty na pierwszym planie, zwinięte banknoty oraz szklana lupa leżąca obok na jednolitym niebieskim tle.

Kapitał zapasowy a rezerwowy w firmie. Różnice i podobieństwa

Spis treści

Kapitał zapasowy i rezerwowy to dwa różne rodzaje kapitału własnego firmy, z istotnymi różnicami w ich przeznaczeniu i sposobie wykorzystania. W artykule znajdziesz omówienie tych różnic, a także dowiesz się, kiedy można wykorzystać środki z kapitału zapasowego lub rezerwowego, np. na wypłatę dywidendy.

Baner informacyjny o ofercie firmy Biznes Spot

Kapitał zapasowy a rezerwowy – rola w przedsiębiorstwie

Kapitał zapasowy a rezerwowy to różne rodzaje kapitału. Kapitał zapasowy przedsiębiorstwa jest elastyczny i może być używany na różne cele.

Kapitał rezerwowy jest zazwyczaj przeznaczony na konkretny cel. Generalnie jest on gromadzony na rozwój spółki. Często tworzenie kapitału rezerwowego jest wymuszone. Nie można go prosto wydać na inny cel niż ten z góry przewidziany.

Posiadanie kapitału zapasowego ani rezerwowego nie zawsze jest obowiązkowe. Dla przykładu gotowa spółka na sprzedaż nie musi być wyposażona w te rodzaje kapitału. Natomiast każda spółka musi mieć kapitał zakładowy który jest tworzony przez wpłaty udziałów przez wspólników.

Czym jest kapitał zapasowy? Definicja pojęcia

Kapitał zapasowy przedsiębiorstwa to część kapitału własnego firmy. Przeznaczeniem kapitału zapasowego jest pokrycie straty, która może powstać podczas działalności przedsiębiorstwa. Każdy podmiot gospodarczy może utworzyć kapitał zapasowy, aby stabilizować sytuację finansową w razie kryzysu.

Przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy przedsiębiorstwa

Zasilenie kapitału zapasowego spółki jest dość dowolne. Jednak nie we wszystkich rodzajach spółek tak jest. W spółce: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, cywilnej czy jawnej można utworzyć kapitał zapasowy, jeśli wspólnicy tak postanowią. Obowiązek utworzenia kapitału zapasowego istnieje w spółce akcyjnej.

Potencjalne źródła kapitału zapasowego to na przykład przeniesienie części zysku netto spółki do kapitału zapasowego, różnica między ceną emisyjną akcji a ich wartością nominalną. Źródła kapitału zapasowego można też otworzyć emitując akcje powyżej ceny nominalnej. Zasilenie kapitału zapasowego może mieć jeszcze inne źródła.

Co to jest kapitał rezerwowy? Definicja pojęcia

Tworzenie kapitału rezerwowego też jest związane z wypracowaniem przez spółkę zysku netto. Jest to część zysku, która nie jest wypłacana akcjonariuszom a odkładana na przyszłość.

Funkcja i znaczenie kapitału rezerwowego

Generalnym celem tworzenia kapitału rezerwowego jest odkładanie środków na rozwój spółki. Czasami występują znane przyszłe ryzyka w działalności spółki, na które powinny być zarezerwowane środki. Aby je zabezpieczyć wartość kapitałów rezerwowych powinna zostać odpowiednio podniesiona.

Kapitał rezerwowy – na co można przeznaczyć?

Wykorzystanie kapitału rezerwowego w większości spółek zależne jest od decyzji zgromadzenia wspólników. Może to być na przykład dalszy rozwój przedsiębiorstwa, rezerwa na przyszłe zobowiązania, na ewentualne straty. Wartość kapitałów rezerwowych może zostać podniesiona specjalnie na określone dokładnie cele.

Jak wygląda tworzenie kapitału rezerwowego?

Kapitał rezerwowy tworzy się z zysku netto spółki nie wydanego w formie dywidendy. Na poczet kapitału rezerwowego może być odkładana premia emisyjna, czyli zysk z emisji akcji po cenie wyższej niż ich nominalna wartość. Na poczet kapitału rezerwowego mogą też być przeznaczane inne wartości, które trafią do firmy.

Kapitał zapasowy a kapitał rezerwowy – różnice

Kapitał zapasowy i kapitał rezerwowy to dwa różne byty w spółce. Oba są rodzajem kapitału własnego. Główna różnica w tych kapitałach polega na obostrzeniach w wydawaniu zgromadzonych środków. Kapitał rezerwowy jest zgromadzony na z góry określony cel. W przypadku kapitału zapasowego jest większa dowolność w wydawaniu środków.

Czy zysk na kapitał zapasowy różni się od zysku na kapitał rezerwowy?

Oba rodzaje kapitału stanowią część kapitału własnego spółki. Kapitał zapasowy jest gromadzony poprzez zyski kapitałowe spółki, emisję akcji powyżej ich wartości nominalnej, premię emisyjną lub nadwyżkę wartości w wyniku przejęć innych podmiotów. Kapitał rezerwowy powstaje z zysków netto spółki, które nie były wypłacone jako dywidendy ani nie zostały przeznaczane na kapitał zapasowy.

Kapitał rezerwowy z dopłat wspólników

Kapitał rezerwowy może również powstać z dopłat wspólników. To dość rzadka sytuacja. Takie dopłaty będą traktowane jako kapitał własny wprowadzony do spółki i może to prowadzić do zwiększenia kapitału rezerwowego.

Zasady wypłaty dywidendy z funduszu zapasowego i rezerwowego

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych dywidendę można wypłacać tylko z zysku netto spółki.

Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest wypłacenie dywidendy z kapitału zapasowego. Jeśli spółka przekształci kapitał zapasowy na kapitał podstawowy to zyski z tego tytułu mogą zostać wypłacone jako dywidenda. Decyzję o wypłacie dywidendy z tego źródła może podjąć zgromadzenie wspólników. W razie umorzenia akcji nadwyżka nad wartością nominalną może być wypłacona akcjonariuszom.

W przypadku kapitału rezerwowego kodeks spółek handlowych daje możliwość wypłaty z niego dywidendy, jeśli nie można jej wypłacić z zysku netto. Decyzję może podjąć zgromadzenie wspólników.