Prowadzenie firmy – kontrola Inspekcji Handlowej

Prowadzenie firmy wiąże się nieodłącznie z kontrolami. Prawie każda firma produkcyjna, handlowa, czy usługowa może zostać skontrolowana przez Inspekcję Handlową. Jest to wyspecjalizowany organ kontroli powołany do ochrony interesów i praw konsumentów oraz interesów gospodarczych państwa.

Prowadzenie firmy a zadania Inspekcji Handlowej

Inspekcja handlowa ma za zadanie m.in:
– kontrolę legalności i rzetelności działania przedsiębiorców,
– kontrolę wyrobów wprowadzonych do obrotu, co do zgodności z wymaganiami,
– kontrolę bezpieczeństwa produktów,
– kontrolę substancji chemicznych, przeznaczonych dla konsumentów,
– kontrolę produktów znajdujących się w obrocie lub przeznaczonych do wprowadzenia do takiego obrotu w zakresie oznakowania i zafałszowań, oraz kontrolę usług,
– kontrolę przestrzegania przez sprzedawców detalicznych i sprzedawców hurtowych przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, w tym baterii i akumulatorów.
Inspekcja ma też zadania nie związane z kontrolami jak prowadzenie mediacji w celu ochrony praw konsumentów, prowadzenie sądów polubownych i poradnictwa konsumenckiego.

Prowadzenie firmy – co może inspektor

Co do zasady inspektor musi okazać legitymację służbową oraz doręczyć upoważnienie do przeprowadzenia kontroli wydane przez Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. W dokumencie musi być opisany zakres kontroli, którego inspektorowi nie wolno przekroczyć.
W wyjątkowych przypadkach inspektor może przeprowadzić kontrole bez upoważnienia, jedynie po okazaniu legitymacji. Są to kontrole niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa czy wykroczenia lub zabezpieczenia dowodów popełnienia przestępstwa. Taka kontrola może być też przeprowadzona w związku z bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.
Inspektor może przeprowadzić kontrolę uproszczoną lub zwykłą. Uproszczona sprowadza się do zbierania informacji na temat zagrożeń dla praw konsumentów albo dla interesu gospodarczego państwa. W trakcie takiej inspekcji urzędnik nie może na przykład pobierać próbek produktów. Ale jeśli stwierdzi nieprawidłowości to po uproszczonej kontroli może nastąpić zwykła i wtedy próbki już są pobierane.
Gdy inspekcja stwierdzi, że dany produkt nie spełnia przepisowych wymagań może nakazać wycofanie go z rynku.
Inspektorzy mogą też działać incognito w celu dokonania zakupu kontrolnego. Sprawdzają tak na przykład taksówkarzy, czy nie zawyżają rachunków i nie przedłużają trasy. Takie kontrole są też przeprowadzane w lokalach gastronomicznych gdzie sprawdzana jest gramatura potraw czy alkoholu.

Prowadzenie firmy – kary

Za wprowadzenie do obrotu towaru niezgodnego z wymaganiami prawnymi, oprócz obowiązku wycofania go z rynku grozi kara pieniężna. Nie może być ona wyższa niż 10 proc. przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, ale nie niższa niż 1000 zł.
Za towary niewłaściwie oznakowane na przykład nieprecyzyjną datą przydatności grozi mandat do 500 złotych. Tak samo jest karane wprowadzenie do obrotu przeterminowanych środków spożywczych i nieuwidocznienie cen. Za ukrywanie cen grozi kara nawet do 40 tysięcy złotych. Tak się może stać w przypadku, gdy w ciągu roku od pierwszego stwierdzenia nieprawidłowości inspekcja stwierdzi je jeszcze dwukrotnie.
Inspektor nakładając karę musi wyraźnie określić jej wysokość oraz za co ją nakłada. Musi też pouczyć o możliwości odmówienia poddania się karze. Wtedy sprawa trafia do sądu. Nie warto utrudniać kontroli Inspekcji Handlowej. Za to też grożą kary.
Tu możesz przeczytać o kontroli sanepidu.