Prowadzenie firmy – osobisty doradca ZUS

Prowadzenie firmy będzie troszeczkę prostsze. Od czerwca we wszystkich placówkach ZUS w całym kraju maja być do dyspozycji przedsiębiorców osobiści doradcy. Ich zadanie to pomagać szefom firm mających kłopoty finansowe w wyjściu na prostą.

Prowadzenie firmy – gdzie są osobiści doradcy

Osobiści doradcy działają w wybranych oddziałach ZUS od czerwca 2014 roku. Jest ich kilkudziesięciu. Tu lista placówek, w których można na nich liczyć i liczba doradców w tych miejscach: oddział w Bydgoszczy 3, inspektorat w Bydgoszczy 3, inspektorat w Inowrocławiu 2, I O/ZUS w Łodzi 5, II O/ZUS w Łodzi 3, I Inspektorat w Łodzi 4, III O/ZUS w Warszawie 4, Inspektorat w Żyrardowie 2, Inspektorat w Pruszkowie 3, I Oddział w Poznaniu 6, Inspektorat w Poznaniu 5.
Jak informuje ZUS przez pierwszy rok działania doradców przedsiębiorcy złożyli 8430 wniosków. 84% spraw zostało załatwionych pozytywnie.

Prowadzenie firmy – gdzie będą doradcy

Docelowo, od czerwca osobiści doradcy mają być we wszystkich placówkach ZUS w całym kraju. ZUS twierdzi, że nie będzie czekał na pierwszy krok zadłużonego przedsiębiorcy, sam będzie wychodził z inicjatywą. – Jesteśmy po analizie dotychczasowych doświadczeń w obsłudze klientów przez doradców w pięciu lokalizacjach. Na tej podstawie opracowujemy zmiany obowiązujących w Zakładzie procedur, ustalamy szczegóły i zasady dotyczące wewnętrznego naboru na doradców, przygotowujemy szkolenia, m.in. z technik obsługi klienta dla osób, które będą pełnić funkcję doradcy – powiedział Wyborczej.biz Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS w Warszawie.

Prowadzenie firmy – jak mają działać doradcy

Przedsiębiorca, który wpadnie w kłopoty zostanie skontaktowany przez ZUS z osobistym doradcą. Będzie to specjalnie przeszkolony pracownik. Doradca podpowie, co zrobić, aby wstrzymać egzekucję. Pomoże ustalić sposób działania: rozłożenie spłaty na raty, odroczenie terminu płatności, czy umorzenie długu. Możliwe jest to zarówno w części finansowanej przez podatnika jak i ubezpieczonych.
Przy rozłożeniu spłaty na raty doradca ustali z przedsiębiorcą wysokość rat a co za tym idzie długość okresu spłaty zadłużenia. Podobnie jest w przypadku odroczenie terminu płatności. Przy tej opcji ZUS nie będzie naliczał opłaty za zwłokę a tak zwaną opłatę prolongacyjną, która stanowi 50% wysokości odsetek.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca udowodni, że jest w bardzo złej sytuacji finansowej możliwe jest nawet darowanie długu wobec ZUS. W zbieraniu potrzebnych do tego dowodów też ma pomagać doradca.
Co ważne przedsiębiorca może liczyć na pomoc doradcy przez cały czas procesu naprawczego. Nie biega po różnych okienkach i nie wyjaśnia swojej sprawy od początku tylko kontaktuje się ze swoim doradcą, który zna jego sytuację.
W końcu 2015 roku było 1,5 miliona dłużników wobec ZUS. Suma ich długu wynosiła 21,5 mld zł a z odsetkami 37,5 mld zł.