Wirtualne biuro, coworking, gotowe biuro

Wirtualne biuro, coworking , gotowe biuro, biuro serwisowane to bardzo wygodne rozwiązania dla wielu firm, zarówno małych, początkujących jak i w niektórych przypadkach dużych korporacji. Pojęcia te, choć znane już od lat są nadal mylone. Jedną z przyczyn może być to, że wszystkie trzy typy usług często są oferowane w jednym miejscu.

Wirtualne biuro

Wirtualne biuro to przede wszystkim adres dla firmy. Nierozerwalnie się z tym łączy konieczność odbierania pod tym adresem korespondencji do firmy. O korespondencji tej musi też być jakoś zawiadomiony właściciel firmy. Najczęściej są przesyłane skany otrzymanych dokumentów czy powiadomienia w panelu klienta. Oczywiście wirtualne biuro otwiera tylko ten typ korespondencji do którego zostało upoważnione. O reszcie właściciel firmy jest zawiadamiany. Zależnie od umowy przedsiębiorca odbiera korespondencję sam, bądź jest mu przesyłana pod wskazany adres.
Często do tej podstawowej usługi można zamówić wirtualny sekretariat, czyli dedykowaną linię telefoniczną odbieraną w imieniu firmy. Zależnie od zlecenia pracownik, notuje przebieg rozmowy, przekazuje z góry ustaloną informację, bądź przełącza rozmowę do przedsiębiorcy. Niektóre wirtualne biura oferują obsługę w językach obcych.
Wirtualne biuro czasem oferuje też usługę taką jak zamawianie stolika w restauracji, zamawianie kwiatów, taksówki czy innej usługi, którą można obsłużyć wirtualnie.

Coworking

Coworking w najczystszej postaci to miejsce do pracy w openspace. Krzesło, biurko, własny komputer, własna komórka. Zazwyczaj oznacza to pracę w jednym pomieszczeniu z kompletnie obcymi osobami. Miejsce do pracy można wynajmować w różnych pakietach i w różnych godzinach.
Zwykle, ale nie obowiązkowo, z usługą coworking wiąże się możliwość wykupienia usług wirtualnego biura.
Można się spodziewać usług dodatkowych, takich jak sala konferencyjna, drukarka, skaner, serwis kawowy, albo chociaż automaty z piciem i przekąskami.

Gotowe biuro, biuro serwisowane

Gotowe biuro to najwygodniejsza oferowana na rynku forma miejsca do pracy nie wymagającego samodzielnego przygotowywania. Zazwyczaj sam najemca decyduje ile osób będzie pracowało w wynajmowanym pokoju. Podstawowe wyposażenie dla każdej osoby, to: biurko krzesło zamykana szafka, ewentualnie regał. Jest to rozwiązanie zarówno dla małych czy powstających dopiero firm, jak i dla dużych firm, które muszą na pewien czas oddelegować pracowników do innego miasta.
Zdarza się, że obok biura serwisowanego jest do wynajęcia przestrzeń coworkingowa. Oczywiście standardem jest dostępność wszystkich usług wirtualnego biura i coworkingu.