Wirtualne biuro idealne dla małej firmy

Coraz więcej osób zakłada własną firmę. Najczęściej jednoosobową. To z jednej strony efekt optymizmu towarzyszącego dobrej koniunkturze gospodarczej na świecie, z drugiej efekt wypychania przez firmy pracowników na samozatrudnienie. Dla prawie wszystkich wirtualne biuro jest idealnym miejscem do rejestracji działalności.

Działalność gospodarczą można zarejestrować w mieszkaniu, w garażu, w stodole, właściwie w dowolnym miejscu. Ważne jest tylko żeby mieć tytuł prawny do danej nieruchomości. Dużo osób zakłada firmę w rodzinnym domu. Tak jest najłatwiej i za darmo. Trzeba mieć tylko świadomość, że jeżeli mieszkanie należy do rodziców, trzeba z nimi podpisać umowę na wynajem jego części. Przekonanie ich do tego może się okazać wcale nie takie łatwe. Ale zostawmy ten problem.

Adres działalności gospodarczej w mieszkaniu niesie ze sobą jednak niedogodności i zagrożenia. Zwłaszcza, jeśli prowadzący działalność mieszka w innym mieście. Do firmy przychodzi korespondencja. Również listy polecone z urzędów w tym z urzędu skarbowego. Jeśli nikogo akurat nie będzie w domu to nikt nie odbierze listu. Wirtualne biuro daje pewność, że korespondencja zostanie odebrana. A ten fakt będzie miał za chwilę większe znaczenie, bo od września zmienia się prawo. Można dużo łatwiej wypaść z rejestru VAT.

Wystarczy, że przedsiębiorca przez trzy miesiące nie złoży deklaracji VAT. W takiej sytuacji może zostać wykreślony z rejestru, a co się z tym wiąże traci prawo do odliczania VAT. Co gorsza może o tym nie wiedzieć. Wystarczy, że nie odbierze, telefonu, korespondencji, a urzędnik nie zastanie jego, ani jego pełnomocnika. Wszystkim tego typu problemom można zapobiec. Wystarczy wybrać dobre wirtualne biuro.