Wybrać gotowe biuro czy urządzać samemu?

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się gotowe biura do wynajęcia. Na pewno jest to rozwiązanie warte rozważenia w przypadku nowej firmy, ale bywa, że niektórzy latami wynajmują gotowe biuro, żeby nie zajmować się własnym biznesem a nie urządzaniem i obsługiwaniem biura.

Gotowe biuro – co to takiego?

Gotowe biuro, instant office, biuro serwisowane, na razie nie przyjęła się jedna polska nazwa. Najogólniej polega to na tym, że wynajmujemy gotową powierzchnię biurową wraz z obsługą. W cenie czynszu dostajemy biurko, szafkę, regał, dostęp do drukarki, faxu, telefonu stacjonarnego, kawy, herbaty, obsługę sekretarską. Z opłatą za materiały eksploatacyjne bywa różnie. Gotowe biuro albo je wlicza do czynszu, albo trzeba płacić dodatkowo za faktycznie zużyte materiały.
Gotowe biuro zazwyczaj oferuje również salę konferencyjną z pełnym wyposażeniem.

Gotowe biuro – dla kogo?

Gotowe biuro jest na pewno dobrym rozwiązaniem, dla małych i dopiero startujących firm. W momencie, gdy okaże się, że biznes nie wyszedł można się szybko wyprowadzić. Bywają one wynajmowane jednak nawet przez duże firmy, które na przykład chcą mieć oddział czy biuro handlowe w jakimś mieście. Gotowe biuro przyda się też, gdy firma ma do wykonania pracę poza miastem, w którym mieści się centrala.

Gotowe biuro – zalety

Gotowe biuro można wynająć szybko, nawet w ciągu jednego dnia i na krótko. Można wynająć taką powierzchnię jak jest nam naprawdę potrzebna, a w razie zmiany potrzeb zwiększyć lub zmniejszyć ją. Nie trzeba się troszczyć o urządzanie biura, podpisywanie umów na usługi telekomunikacyjne itp. Nie musimy zatrudniać sekretarki, bo jest do dyspozycji wszystkich najemców. Możemy korzystać z kuchenki z kawą i herbatą. Nie trzeba kupować drukarki i troszczyć się o papier do niej. Sprzątaniem też zajmuje się właściciel. Mamy do dyspozycji salę konferencyjną, za którą płacimy tylko wtedy, gdy z niej korzystamy.
Gotowe biuro może też okazać się tańsze. Cena jest oczywiście zależna od lokalizacji i standardu biura. Można jednak założyć, że w tym samym budynku nie wynajmiemy taniej powierzchni niż gotowe biuro. Składa się na to kilka powodów. Właściciel gotowego biura wynajmuje dużą powierzchnię i długo. Ma zatem dobrą pozycję negocjacyjną. Mała firma wynajmując małą powierzchnię i na krótko, nie ma jak negocjować. Jednocześnie gotowe biuro nie może mieć cen z sufitu, bo nie pozwala na to konkurencja.
20140625_205328