Zakładanie działalności gospodarczej przez internet się nie przyjęło

Zakładanie działalności gospodarczej przez internet powinno być przebojem, a jak się okazuje jest bardzo mało popularne. Jak informuje Ministerstwo Gospodarki tylko 3% przedsiębiorców skorzystało z tej możliwości.

Zakładanie działalności gospodarczej – problem w podpisie

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej działa od lipca 2011 roku. Do 30 czerwca br. na zakładanie działalności gospodarczej przez internet zdecydowało się zaledwie 25,2 tysiąca przedsiębiorców. W tym czasie w rejestrze pojawiło się 857 tysięcy firm.
Dlaczego zakładanie działalności gospodarczej przez internet jest tak mało popularne? Przyczyną tego jest konieczność posiadania podpisu elektronicznego już na etapie zakładania działalności. I nie chodzi o 200-300 złotych, które trzeba za certyfikowany podpis elektroniczny zapłacić, a o to, że potem jest on niepotrzebny, stwierdza Infor.pl. Problem podpisu elektronicznego można ominąć zakładając profil zaufany na ePUAP. Ale i tak trzeba odwiedzić fizycznie punkt, w którksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/700645,Rejestracja-firmy-przez-internet.htmlym profil można potwierdzić.
Skoro zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z tym, że trzeba gdzieś chodzić to przedsiębiorcy wybierają urząd gminy. Wypełniają wniosek na stronie CEIDG i albo go potwierdzają w urzędzie gminy, albo drukują i zanoszą.

Zakładanie działalności gospodarczej – jedno okienko nie działa

Zakładanie działalności gospodarczej powinno się odbywać w jednym okienku. Wizyta w urzędzie gminy powinna załatwiać wszystko. Tyle, że to na razie nie działa. Konieczna jest przynajmniej wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Co prawda zgłoszenie do ZUS załatwia się przez wypełnienie wniosku w CEIDG, ale przedsiębiorca musi jeszcze ustalić wysokość składki. A to oznacza wizytę w ZUS.
Dodatkowo, dla niektórych, zakładanie działalności gospodarczej wiąże się jeszcze z wizytą w urzędzie skarbowym. Dotyczy to tych, którzy zdecydowali się zostać płatnikami VAT. Muszą najpóźniej dzień przed rozpoczęciem sprzedaży usług czy towarów wypełnić i złożyć druk VAT-R.

20140908_095921