Zakładanie firmy przez system bankowy

Zakładanie firmy przez internet? Od kilku dni można założyć firmę za pośrednictwem serwisu internetowego banku PKO BP. Za chwilę taką usługę zaoferuje też mBank. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oczekuje, że za tym przykładem pójdą też inne banki.

Dotychczas zakładanie firmy miało być możliwe w jednym okienku. Teraz nie mówimy już o wyprawie do okienka. Zakładanie firmy jest możliwe bez wychodzenia z domu.

W serwisie internetowym iPKO można załatwić wszystkie formalności związane z założeniem firmy. Poprawne wypełnienie wniosku skutkuje:

  • założeniem profilu zaufanego
  • rejestracją w urzędzie skarbowym i nadaniem numeru NIP
  • nadaniem numeru Regon
  • rejestracją w ZUS
  • rejestracją firmy
  • otwarciem rachunku bankowego

W całej procedurze jest tylko jedno „ale”. Bank, w tym przypadki PKO BP, musi wiedzieć z kim ma do czynienia, czyli musi mieć absolutną pewność, kto zakłada firmę. Stąd wynika pewne ograniczenie. Zakładanie firmy bez ruszania się sprzed komputera jest możliwe tylko dla osób, które maja konto w PKO BP. I nie może to być konto, przy którego zakładaniu, jako uwierzytelnienia użyto przelewu z innego konta.

Bardzo podobnie będzie przebiegało zakładanie firmy poprzez system mBanku. Jak poinformowali jego przedstawiciele usługa ma ruszyć od lutego. Wcześniej datę premiery zapowiadano na styczeń.

MBank ma oczywiście ten sam problem, co PKO BP. Musi mieć pewność, co do prawdziwości danych osoby zakładającej firmę. Stad wprowadzono takie samo ograniczenie jak u konkurenta. Założyć firmę może bez dodatkowych problemów osoba mająca konto w tym banku. Osobom nieznanym bankowi proponowana jest wizyta w oddziale, albo odwiedziny kuriera z dokumentami. PKO BP nie informuje o procedurze przewidzianej w takim przypadku. Pewnie konieczna jest wizyta w oddziale.

Oba banki nie informują o jednym elemencie koniecznym do założenia firmy. Otóż żeby prawidłowo przebiegła cała rejestracja firma musi mieć siedzibę, do której posiada prawa. Czyli jeśli nie ma własnego lokum musi mieć podpisaną umowę najmu lokalu. Nie jest to tylko formalność, bo sprawdza to urząd skarbowy.