Zmiana prawa – firma bez rejestracji i składki ZUS

Rewolucyjna zmiana prawa zaczyna obowiązywać od początku marca. Małe firmy uzyskujące niskie dochody mogą działać bez rejestracji. Wkrótce wejdą też w życie zmiany w składkach na ZUS dla większych firm.

Najmniejsze firmy nie muszą być zarejestrowane. Taka zmiana prawa wchodzi w życie od początku marca. Oznacza to w praktyce między innymi, że nie będą zobowiązane do płacenia składek na ZUS.

Zmiana prawa – bez rejestracji

Obowiązuje tu kryterium przychodu. Aby korzystać z tego dobrodziejstwa firma nie może mieć w żadnym miesiącu przychodu większego niż 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku nie może, więc uzyskać więcej niż 1050 złotych miesięcznie.

Zmiana prawa ma na celu między innymi wydobycie z szarej strefy dochodów z korepetycji czy drobnego handlu w internecie. Ponieważ kryterium jest przychód miesięczny, to z nowego rozwiązania nie skorzystają raczej na przykład sprzedawcy zniczy przed Świętem Zmarłych, czy fajerwerków przed Sylwestrem.

Zmiana prawa – ulga na start

Od końca marca zacznie obowiązywać kolejna zmiana prawa. Ulga na start jest przeznaczona dla nowych przedsiębiorców. Pod tą nazwą kryje się zwolnienie z płacenia ZUS przez pół roku. Ta ulga jest niezależna od dochodów firmy.

Aby skorzystać z preferencji trzeba być naprawdę nowym przedsiębiorcą, czyli zakładającym firmę pierwszy raz. Mogą z niej też skorzystać ci, którzy zamknęli działalność co najmniej 60 miesięcy wcześniej.

Zwolnienie z płacenia składki zusowskiej nie jest jednak całkowite. Trzeba opłacać składkę zdrowotną.

Z ulga na start przedsiębiorca może korzystać przez pół roku. Po tym czasie nowa firma ma zacząć opłacać składkę preferencyjną, taką, jaka do tej pory obowiązuje. Okres płacenia składki preferencyjnej nie będzie skrócony. W sumie, więc nowi przedsiębiorcy będą mieli przez dwa i pół roku ulgowy okres na rozkręcenie biznesu.

Eksperci obawiają się, że ta zmiana prawa może prowadzić do patologii. Nowi przedsiębiorcy mogą podkopywać pozycje już działających firm. Obawiają się też, że działalność będzie co pół roku przepisywana na inną osobę w rodzinie i tym sposobem preferencyjny okres może działać latami.

Od kwietnia zacznie też obowiązywać niższa składka na ubezpieczenie wypadkowe. Pisaliśmy o tym tutaj.