Zmiana prawa – niedługo wejdzie w życie Jednolity Plik Kontrolny

Zmiana prawa wprowadzająca Jednolity Plik Kontrolny wchodzi w życie już 1 lipca br. Tymczasem, jak się wydaje mało kto o tym wie. Media prawie nie zauważają, że za chwilę nastąpi bardzo znacząca zmiana prawa pociągająca za sobą konieczność modernizacji systemów komputerowych w firmach.
1 lipca to data graniczna dla dużych przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 250 osób lub mających obroty powyżej 50 milionów złotych. Jednak zmiana prawa powodująca konieczność wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego dotknie też najmniejszych przedsiębiorców, tyle że dwa lata później. Jeśli mniejsi przedsiębiorcy będą gotowi do generowania takich plików mogą to robić wcześniej.

Zmiana prawa – po co?

Zmiana prawa wprowadzająca Jednolity Plik Kontrolny ma na celu uszczelnienie sytemu podatkowego. Chodzi szczególnie o najważniejszy dla budżetu podatek VAT. Wartość luki w VAT według prognoz PWC  urosła w 2015 r. do ok. 53 mld złotych, czyli ok. 3% PKB. Tegoroczny deficyt ma wynieść 55 mld złotych.
Zmiana prawa polegająca na wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego może przynieść kolosalne korzyści. Po wprowadzeniu JPK w Portugalii wpływy z VAT wzrosły o 13%. Wykryto 128 tysięcy firm, które płaciły podatek nieregularnie.
JPK oprócz Portugalii wprowadziły Francja i Luksemburg a przygotowuje się do tego Litwa. Podobne rozwiązanie działa też w Niemczech.

Zmiana prawa – korzyści z JPK dla przedsiębiorców

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego może przynieść korzyści nie tylko fiskusowi, ale też przedsiębiorcom. Uczciwemu przedsiębiorcy jest szalenie trudno konkurować z firmami niepłacącymi VAT. Czasem staje się to wręcz niemożliwe, jak to było na rynku stali.
Zmiana prawa przyniesie też inną korzyść. Kontrolę będzie łatwo przeprowadzić. Co za tym idzie będzie ona trwała krócej i nie obciążała tak przedsiębiorcy. Łatwość przeprowadzenia kontroli spowoduje, że sam przedsiębiorca będzie mógł się skontrolować nie tracąc zbyt dużo czasu. Wygeneruje sobie JPK i przeanalizuje. Dzięki temu nie narażając się na kary będzie mógł skorygować zeznanie podatkowe.

Zmiana prawa – co to jest ten JPK?

Jednolity Plik Kontrolny to zestandaryzowany dokument, jaki przedsiębiorcy będą przekazywać organom kontrolnym. Rozwiązanie zostało zaproponowane przez OECD w 2005 roku. Jest oparte na XML. Projekt Ministerstwa Finansów przewiduje siedem schematów czyli szablonów na podstawie, których twórcy systemów finansowo księgowych będą mogli przygotować właściwe pliki XML.
Według Ministerstwa Finansów korekta oprogramowania wymagana do generowania JPK będzie kosztować przedsiębiorcę kilkaset złotych. Niezależni eksperci mówią nawet o kilku tysiącach. Zmiana prawa będzie najtrudniejsza dla przedsiębiorców mających kilka osobnych systemów informatycznych np. do księgowości i obsługi magazynu.