Zmiana prawa – samochód służbowy do celów prywatnych

Zmiana prawa nastąpiła z początkiem 2015 roku. Ustawa wprowadziła zryczałtowany podatek od użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Firma ma obowiązek dopisywać pracownikowi do dochodu odpowiednią zryczałtowana kwotę.

Zmiana prawa – uproszczenie przepisów

Dotychczasowe zasady rozliczeń z pracownikami używającymi samochodów służbowych do celów prywatnych były niejasne. Niekiedy urzędy skarbowe chciały by stosować stawki obowiązujące w wypożyczalniach samochodów. Na takie opłaty pracowników zwykle nie byłoby stać. Duża część firm nie prowadziła żadnych rozliczeń z pracownikami. Teraz nie da się tego uniknąć.
Zmiana prawa polega na wprowadzeniu ryczałtów za używanie samochodu po skończonej pracy. Jeśli pracownik używa samochodu codziennie ryczałt wynosi 250 złotych miesięcznie przy samochodzie o pojemności silnika do 1600 ccm. Jeśli pojemność jest większa ryczałt wynosi 400 złotych. Przekłada się to na zaliczkę na podatek dochodowy, jaki pracodawca musi odprowadzić za pracownika. Przy stawce 18% jest to odpowiednio 45 złotych i 72 złote.
Jeśli pracownik płaci za prywatne używanie samochodu, kwotę tę odejmuje się od ryczałtu. Jeśli korzysta tylko przez część miesiąca za każdy dzień należy się 1/30 ryczałtu.

Zmiana prawa – podatek nie do uniknięcia

Jeśli samochody w firmie są używane wyłącznie do celów służbowych można za wydatki z nimi związane odliczyć pełny VAT. Jeśli są używane częściowo prywatnie można odliczyć tylko 50% VAT. Żeby korzystać z pełnego odliczenia trzeba samochody zgłosić do urzędu skarbowego i prowadzić dla nich pełną dokumentację przebiegu. Ta zmiana prawa nastąpiła już w 1 kwietnia 2014 roku, ale nadal budzi wątpliwości.

Zmiana prawa – regulamin używania samochodów

Zmiana prawa praktycznie wymusza na przedsiębiorcach opracowanie regulaminu używania samochodów służbowych. Ów regulamin powinien zawierać umowę powierzenia samochodu pracownikowi, określać, komu samochód się należy, oraz zasady odpowiedzialności za ewentualne szkody. Powinien też regulować kwestie rozliczeń PIT a także VAT.
– Dobra wewnętrzna regulacja będzie konieczna, aby zachować spójność pomiędzy podatkami dochodowymi i VAT oraz aby dostosować się do nowych przepisów o ryczałcie. Będzie można na tym nawet zyskać, bo właściwie sporządzony regulamin przyniesie wymierne oszczędności. Przykładowo, przepisy nie przesądzają, czy ponad kwotę ryczałtu należy doliczać koszt prywatnego paliwa, a to znacząco zwiększyłoby obciążenia publicznoprawne. Jeśli kwestie te zostaną właściwie uregulowane w polityce aut firmowych, to paliwo może zawierać się w ryczałcie – wyjaśnia Marek Jarocki z EY.

Ważne żeby regulamin odzwierciedlał rzeczywistą sytuację w firmie. Jeśli na przykład pracownicy korzystają z samochodów głównie w czasie urlopów to regulamin powinien dawać możliwość uwzględniania tego w rozliczeniach podatkowych.
Ryczałty są, co do zasady ozusowane. Ale jak twierdzi Marek Jarocki z EY jest możliwe takie skonstruowanie regulaminu korzystania z samochodów, żeby ryczałt nie wchodził do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Zmiana prawa – podsumowanie

• Od początku roku obowiązują ryczałty za użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych. Wynoszą one 250 złotych dla samochodów o pojemności silnika do 1600 ccm i 400 złotych dla większych pojemności;
• Ryczałt można obliczać nawet za jeden dzień korzystania z samochodu dzieląc kwotę ryczałtu przez 30;
• Jeśli samochód jest używany tylko do celów służbowych trzeba go zgłosić do urzędu skarbowego i prowadzić dla niego szczegółowa ewidencję przejazdów;
• Konieczne jest przyjęcie w firmie regulaminu korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych. Dobrze napisany regulamin pozwoli zmniejszyć obciążenia z tytułu ryczałtu
• Ryczałt jest ozusowany, ale jak twierdzą fachowcy przez odpowiednie zapisy regulaminy da się to ominąć.
samochód służbowy do celów prywatnych