Zmiana prawa – tylko trzy czwarte wydatków na samochód w koszty

Od początku przyszłego roku szykuje się zmiana prawa, przez którą przedsiębiorcy będą mogli mniej wydatków na samochód wliczyć w koszty. Przy aucie używanym do celów służbowych i prywatnych w koszty będzie można wrzucić 75% wydatków.

Zmiana prawa – odliczenie 75% kosztów

Tylko jeśli auto jest cały czas używane do celów służbowych przedsiębiorca będzie mógł wliczyć w koszty całość wydatków na paliwo, naprawy i inne koszty związane z samochodem. Będzie jednak musiał prowadzić ewidencję przejazdów. Wcześniej resort finansów planował, że tylko 50% wydatków można będzie ująć w kosztach prowadzenia firmy. Przedsiębiorcy jednak stracą na tym rozwiązaniu o dotychczas wliczali w koszty całość wydatków.

Zmiana prawa – podwyższenie limitów

Zwiększyć się ma za to limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Obecnie dla samochodów osobowych wynosi on 20 tysięcy euro czyli około 86 tysięcy złotych. Zmiana prawa ma podnieść limit do 150 tysięcy złotych. Tak samo ma zostać podniesiona kwota wydatków na ubezpieczenie samochodu.

Zmiana prawa – leasing nie na limuzyny

Obecnie przedsiębiorcom opłaca się brać w leasing bardzo drogie samochody Przedsiębiorca biorą w leasing samochód za pół miliona złotych może obecnie wszystkie raty do kosztów. Nie ma żadnych ograniczeń. Gdyby samochód kupił mógłby wrzucić w koszty tylko 20 tysięcy euro.
Po zmianach będzie mógł w przypadku leasingu jak i kupna samochodu wliczyć w koszty 150 tysięcy złotych.