Doradztwo biznesowe
FAQ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Zakładanie spółek
Gdzie kupić spółkę z o.o.?
Na rynku jest obecnie bardzo dużo podmiotów oferujących sprzedaż spółki. Może to być gotowa spółka, która prowadziła działalność, nawet latami. Może to być również gotowa spółka założona specjalnie w celu sprzedaży.rnrnW internecie jest dużo ogłoszeń, w których oferowane są do sprzedaży gotowe spółki. Można je spotkać też na serwisach aukcyjnych. Gotowe spółki z o.o. mają w ofercie na przykład kancelarie prawnicze. Również my posiadamy spółki zarejestrowane i gotowe do sprzedaży.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie gotowej spółki?
Spółka może niestety kryć niespodzianki. A więc należy zacząć od dokładnego audytu, sprawdzenia stanu prawnego, dokumentów spółki, zobowiązań finansowych, procesów sądowych, własności mienia. Ale te zastrzeżenia dotyczą raczej spółek, które działały na rynku.rnrnW przypadku gdy gotowa spółka nie prowadziła działalności gospodarczej, czyli od początku była przeznaczona na sprzedaż niespodzianek raczej nie powinno być. Wtedy warto zwrócić uwagę na to jak długo jest zarejestrowana, bo spółka starsza budzi większe zaufanie. Gotowa spółka zarejestrowana w dużym mieście to z kolei sprawa prestiżu. Nie przeszkadza w tym fakt, że korzysta z usług wirtualnego biura. Pozostaje jeszcze kapitał zakładowy. Są różne przypadki, ale gotowa spółka raczej nie będzie miała ogromnego kapitału zakładowego. Jednak w przypadku spółek, które nie prowadziły działalności gospodarczej na pewno bez żadnych problemów można ten kapitał podwyższyć.
Dlaczego spółki skupują własne akcje?
Powody skupowania przez spółkę własnych akcji mogą być różne i nie da się wymienić wszystkich. Może to być na przykład chęć zainwestowania wolnych pieniędzy spółki przy braku widoków na inną dobrą inwestycję. Spółka skupując własne akcje wysyła sygnał do rynku, że jest w dobrej kondycji. Może to być podyktowane chęcią przekazania akcji jako motywacji pracownikom albo zapobieganie spadkowi wartości akcji w obrocie publicznym. Zdarza się, że spółki z o.o. skupują wszystkie akcje będące w obrocie publicznym, bo właściciele nie potrzebują już kapitału z zewnątrz i nie chcą dzielić się zyskami.
Jak wygląda sprzedaż spółek z długami?
Sprzedawane spółki z długami powinny przejść przed ich wystawieniem proces porządkowania. Wskazany jest przegląd i ocena długów. Jeśli są możliwości spłacenia części długów należy to rozważyć, bo może dzięki temu uda się spółkę sprzedać drożej.rnrnW przypadku kupującego spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością procedurę należy zacząć od due diligence, czyli dokładnego badania przed zakupem. Należy przeprowadzić analizę finansów, ocenić perspektywy restrukturyzacji, oddłużenia i rozwoju. Po tych krokach można myśleć o negocjacjach i podpisaniu umowy.
Kto jest właścicielem spółki z o.o.?
Właścicielami spółki z o.o. są jej udziałowcy. Jednak wpływ poszczególnych właścicieli na jej działanie może być określony w umowie spółki i nie musi odzwierciedlać wysokości udziałów.
Jak zaksięgować sprzedaż i zakup spółki?
Jeśli sprzedajesz akcje w księgach wpisujesz płatność za akcje. Jeśli sprzedajesz aktywa i pasywa spółki dokonujesz na odpowiednich kontach w księgach zapisu o odejściu tych aktywów i zobowiązań.rnrnJeśli kupujesz spółkę przez zakup akcji zapisujesz w księgach wpłatę za akcje. Jeśli kupujesz całą spółkę wraz z jej aktywami i pasywami zapisujesz na odpowiednich kontach księgowych te aktywa i zobowiązania.
