Panel klienta

Sprzedaż spółek i gotowe spółki

więcej

Sprzedaż spółek Warszawa krok po kroku

Zakładanie spółki wiąże się z wieloma formalnościami. Godziny spędzone w urzędach oraz konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy z dziedziny księgowości i prawa mogą skutecznie odstraszyć od rejestrowania nowej spółki. Istnieje alternatywa dla tego długiego procesu i jest to kupno istniejącej już spółki. To rozwiązanie zyskuje na popularności, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Proces zakładania zupełnie nowej spółki może trwać nawet 6 tygodni, z kolei kupno już funkcjonującej, pozwala na rozpoczęcie swojej działalności nawet tego samego dnia. Ogólny proces sprzedaży spółki można opisać następująco:

  1. Wydanie zgody na sprzedaż udziałów przez spółkę.
  2. Załatwienie formalności związanych ze zbyciem prawa pierwszeństwa nabycia udziałów.
  3. Formułowanie treści oraz formy zawarcia umowy sprzedaży udziałów spółki.
  4. Powiadomienie pracowników spółki o nabyciu udziałów.
  5. Opłata PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) oraz złożenie deklaracji podatkowej.

Jak przebiega procedura zakupu gotowej spółki?

Z perspektywy kupującego proces również nie jest skomplikowany. Pierwszym krokiem jest uzyskanie od sprzedającego informacji dotyczących samej spółki, m.in. wysokość kapitału, treści umowy spółki, siedziba, itp.

Obecnie spółki najczęściej są rejestrowane online w S24. Wówczas sprzedaż udziałów też się odbywa online. Wszystkie formularze są wypełniane w S24, a strony podpisują wniosek o rejestrację za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Cały proces trwa bardzo krótko, do 2 godzin. Po opłaceniu wniosku można wygenerować dokumenty potwierdzające transakcję.

W przypadku gdy umowa spółki zawarta była w formie aktu notarialnego, wówczas umowa kupna sprzedaży musi odbyć się w obecności notariusza, aby mógł on poświadczyć podpisy stron. Wniosek o rejestrację zmian w KRS musi być złożony elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych i podpisany profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta? Zadzwoń do nas lub zostaw kontakt do siebie.

+48 22 460 80 90

Formularz kontaktowy

 

Usługa Bez VAT/VAT-UE Aktywny VAT/VAT-UE
Gotowa spółka z o.o. 1270 2570
Gotowa spółka z o.o.
(przy podpisaniu umowy na wirtualne biuro lub księgowość)
790 2170

Dodatkowe opłaty

Zakup spółki z podpisami notarialnie poświadczonymi ok. 200 zł
Opłata za rejestrację zmian w KRS i ogłoszenie w MSIG - za pośrednictwem eKRS 300 zł

 

Podane wyżej ceny wyrażone w PLN są finalne, nie jest od nich naliczany VAT.

Czy istnieje możliwość zakupu gotowej spółki na odległość?

W przypadku kiedy kupujący i sprzedający nie mają możliwości spotkać się o tej samej porze i w tym samym miejscu u notariusza, istnieje rozwiązanie podpisania dokumentów „na odległość”. Podpisy, które trzeba poświadczyć u notariusza, nie muszą zostać złożone w tym samym momencie. Po zatwierdzeniu dokumentów i upewnieniu się, że obydwie strony są zadowolone z umowy, sprzedający może je przesłać kupującemu pocztą. Kiedy na dokumentach znajdą się podpisy kupującego, złożone oczywiście w obecności notariusza, następuje ich odesłanie do sprzedającego, który postępuje analogicznie.

Czy gotowe spółki na sprzedaż to zawsze dobre rozwiązanie?

Jeśli zależy Ci na jak najszybszym rozpoczęciu funkcjonowania przedsiębiorstwa, kupno gotowej spółki jest dobrym pomysłem. Oszczędzasz bardzo dużo czasu, ponieważ unikniesz czasochłonnych formalności i skupisz na tworzeniu profilu swojej firmy. Jest to również mniej kosztowny proces. Razem ze sprzedającym masz możliwość stworzenia umowy, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa i konsultacji wszystkich wątpliwości. Warto dodać, że zakup gotowej spółki jest całkowicie legalny oraz bezpieczny. Cały proces zachodzi pod okiem specjalistów, a podpisy są składane w obecności notariusza.

Dlaczego warto wybrać gotowe spółki do kupienia?

Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, raczej nie chcesz tracić czasu na stanie w kolejkach w urzędzie. Przy rejestrowaniu przedsiębiorstwa potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu prawa oraz księgowości, którą nie każdy posiada. Zakładanie zupełnie nowej spółki wiąże się z ogromnymi kosztami. Przy kupnie już istniejącej spółki koszty są jasno określone od samego początku, w ich skład wchodzi m.in.: opłata za kupno spółki, opłata za zmiany w umowie oraz KRS, koszty związane z usługami notariusza. Dodatkową zaletą wybrania gotowej spółki jest możliwość załatwienia wszystkich formalności „na odległość”. Może to nieco przedłużyć proces, ale dla wielu osób będzie to bardzo wygodna możliwość. Kolejnym istotnym aspektem jest możliwość konsultacji wątpliwych kwestii na każdym etapie ze specjalistą prawnym. Jest to dodatkowe ułatwienie oraz zyskanie pewności, że cały proces zachodzi prawidłowo i nie zostanie cofnięty przez którąś z instancji zatwierdzających końcową umowę. Innym ważnym aspektem jest fakt, że przeważnie gotowe spółki są rejestrowane w największych miastach w Polsce, dzięki czemu Twoje nowe przedsiębiorstwo zyska uznanie na rynku.

Najczęściej zadawane pytania o usługę sprzedaż spółek:

Gdzie kupić spółkę z o.o.?

Na rynku jest obecnie bardzo dużo podmiotów oferujących sprzedaż spółki. Może to być gotowa spółka, która prowadziła działalność, nawet latami. Może to być również gotowa spółka założona specjalnie w celu sprzedaży.

W internecie jest dużo ogłoszeń, w których oferowane są do sprzedaży gotowe spółki. Można je spotkać też na serwisach aukcyjnych. Gotowe spółki z o.o. mają w ofercie na przykład kancelarie prawnicze. Również my posiadamy spółki zarejestrowane i gotowe do sprzedaży.