Spis treści
Zakładanie spółki z o.o. tradycyjną metodą wymaga podpisania umowy u notariusza oraz rejestracji w KRS. Proces jest bardziej skomplikowany niż założenie spółki online, ale w przypadku złożonych struktur korporacyjnych to konieczność. W artykule omówimy kroki związane z tradycyjnym zakładaniem spółki z o.o., koszty oraz czas potrzebny na jej założenie.
Zakładanie spółki z o.o. – jak wygląda proces i co jest potrzebne?
W niektórych przypadkach zakładanie spółki z o.o. w tradycyjny sposób jest lepszą metodą niż szybsza i prostsza internetowa procedura. Ścieżka internetowa jest przeznaczona wyłącznie do powoływania prostych spółek. Jeśli struktura spółki jest skomplikowana, wtedy trzeba skorzystać z procedury tradycyjnej. Na rynku działają firmy mające w zakresie swojej działalności zakładanie spółek w Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy w innych miastach. Mają rozeznanie w lokalnym rynku notariuszy i przetarte ścieżki w urzędach.
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaczynamy od podpisania umowy spółki u notariusza. Musi ona zawierać następujące informacje:
- nazwę i siedzibę spółki
- przedmiot działalności spółki
- wysokość kapitału zakładowego
- określenie ilości udziałów przypadających na każdego wspólnika
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników
- czas jaki ma działać spółka.
Zawarcie umowy powołania spółki oznacza jej powstanie. W tym momencie może ona już prowadzić działalność, zatrudniać pracowników, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Obowiązkowo musi mieć w tym czasie w nazwie dopisek „w organizacji”. Jedynym praktycznym ograniczeniem w działalności takiej spółki jest brak możliwości zbycia w niej udziałów.
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w KRS
Nawet przy wyborze metody tradycyjnej przy zakładaniu sp. z o.o. internet jest niezbędnym narzędziem. Od lata 2021 roku wnioski o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Innej nie ma. Cała korespondencja odbywa się też wyłącznie taką drogą.
Wniosek o rejestrację sp. z o.o. składa się za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Dotyczy to tylko spółek, których umowy zostały zawarte przed notariuszem. Rejestrację w portalu trzeba rozpocząć od założenia konta użytkownika. Po zalogowaniu można zacząć uzupełniać wniosek.
Niezbędne dokumenty do rejestracji spółki z o.o.
Wniosek o rejestrację spółki z o.o. w KRS wymaga złożenia dokumentów, które częściowo są powtórzeniem informacji zawartych w umowie powołania. We wniosku trzeba podać:
- nazwę firmy, siedzibę i adres spółki;
- przedmiot działalności spółki;
- wysokość kapitału zakładowego;
- informację, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
- nazwiska, imiona i adresy członków zarządu oraz sposób reprezentowania spółki;
- nazwiska i imiona członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w przypadku, jeżeli zostały ustanowione;
- jeżeli wspólnicy wnieśli wkłady niepieniężne trzeba to zaznaczyć;
- czas jaki ma działać spółka.
Kapitał zakładowy spółki z o.o. – ile wynosi
Formalne wymogi, jeśli chodzi o kapitał zakładowy spółki z o.o., nie są wysokie. Do rejestracji wystarczy zaledwie pięć tysięcy złotych. Po zarejestrowaniu nie trzeba trzymać tych pieniędzy na jakimś specjalnym koncie. Można je wydać na przykład na zakup towaru.
Trzeba jednak pamiętać, że spółka z kapitałem kilku tysięcy złotych jest mało wiarygodna. Jest to bowiem suma, do jakiej w razie popełnienia błędów będzie odpowiadała.
Ile trwa założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Nie da się z góry określić, ile będzie trwało zakładanie spółki z o.o. Zależy to od wielu czynników. Czynnikami wydłużającymi procedurę mogą być na przykład wkłady niepieniężne wspólników czy konieczność uzyskania zezwoleń i koncesji na daną działalność.
Koszt tradycyjnego założenia spółki z o.o.
Wydatki związane z założeniem spółki są zależne od wysokości kapitału zakładowego. Dużą część pieniędzy trzeba zostawić u notariusza. Ale przy kapitale zakładowym w wysokości pięciu tysięcy złotych nie są to zawrotne kwoty. Opłata dla notariusza wyniesie niespełna 200 złotych. Do tego za wypis z aktu notarialnego dla każdego wspólnika trzeba doliczyć sześć złotych za stronę plus VAT. Notariusz pobierze też podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości pół procenta kapitału zakładowego. Kolejne koszty to wpis do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sadowym i Gospodarczym – razem 600 złotych.
Koszty założenia spółki przy minimalnym kapitale zakładowym powinny się zmieścić w kwocie 900 – 1000 złotych. Ewentualne zgłoszenie rejestracyjne VAT to kolejne 170 złotych.
Kiedy skorzystać z pomocy przy rejestracji spółki z o.o.?
Zakładanie spółki na pewno sprawniej przeprowadzi osoba czy firma, która się w tym specjalizuje. Polskie przepisy znane są z tego, że są niejasne. Po co popełniać błędy, które mogą być kosztowne albo mogą okazać się później przeszkodą nie do przejścia. Nawet odpowiednie dobranie kodów PKD może mieć zasadnicze znaczenie dla być albo nie być przedsięwzięcia. Wystarczy przypomnieć dramaty przedsiębiorców z początku pandemii, którzy nie dostawali publicznego wsparcia, bo według władzy mieli niewłaściwe kody PKD.
Biznes Spot centrum wsparcia biznesu chętnie fachowo doradzi i założy spółkę w Krakowie, Wrocławiu czy w innych miejscowościach.