Jak założyć wirtualne biuro?

Jak założyć wirtualne biuro?

W momencie zakładania firmy musimy wiedzieć jaki adres będzie widniał w dokumentach. Bez tego jej nie zarejestrujemy. I co ważne, nie może to być jakikolwiek adres, a taki do którego mamy tytuł prawny. Jednym z rozwiązań jest założenie wirtualnego biura.
Zakładanie firmy trzeba zacząć od kilku sprawdzeń i decyzji. Po pierwsze warto sprawdzić, czy na to co chcemy robić nie potrzebujemy koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. Dalej trzeba zdecydować w jakiej formie prawnej będziemy prowadzili firmę. Czy jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka.
Warto też zanim przystąpimy do formalności wymyślić nazwę firmy. Dobrze, jeśli jest to nazwa rozpoznawalna i coś znaczy a nie kolejny Darex, Marex, czy Świat alkoholi.
Trzeba też wybrać odpowiednie kody PKD, zwłaszcza główny. Może się opłacić gruntowne przemyślenie tego, zwłaszcza wobec ostatnich doświadczeń wielu przedsiębiorców w czasie pandemii. To czy można prowadzić biznes, czy trzeba go zamknąć zależało do kodu PKD. To samo dotyczyło odszkodowań za przestoje od Skarbu Państwa.
No i trzeba wybrać miejsce rejestracji firmy. Można ją zarejestrować w domu, w wynajmowanym czy specjalnie kupionym pomieszczeniu, ale można też założyć wirtualne biuro

Wirtualne biuro jak założyć?

Założenie wirtualnego biura to akurat najwygodniejsze rozwiązanie. Zgłaszamy się do firmy prowadzącej takie biura, podpisujemy umowę i możemy już pod jej adresem zarejestrować firmę. Podpisując umowę zyskujemy bowiem prawo do wykorzystania jej adresu, czyli prawo do lokalu. Żaden urząd nie może się przyczepić.
Zyskujemy też, o ile wybierzemy odpowiednia firmę, możliwość zlecenia założenia naszego wirtualnego biura. Oczywiście możemy sami założyć swoją firmę, ale fachowcy zrobią to szybciej i sprawniej.
Czym się kierować przy wyborze miejsca, gdzie założymy wirtualne biuro?

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę szukając wirtualne biuro

Pierwsze na co warto zwrócić uwagę to adres. Nie powinien być to lokal w bloku. Wszelkie adresy typu „ulica Jakaśtam 7 m 14” odpadają. Przecież pod tym adresem będzie zarejestrowana nasza firma, będziemy go wszędzie podawać, będzie naszą wizytówką. Chyba nie chcemy samym, adresem dawać do zrozumienia, że nie prowadzimy poważnego biznesu tylko chałupnictwo. Adres powinien zawierać tylko numer domu. No i powinien to być adres prestiżowy, w centrum miasta a nie na peryferiach.
Jest wiele firm, które zakładają wirtualne biura. Na rynku operują giganci, u których pod jednym adresem jest zarejestrowanych tysiące firm. Trudno w takim przypadku liczyć na zindywidualizowana obsługę. Dzwoniąc musimy się liczyć z tym, że zaczynamy od tłumaczenia kim jesteśmy. A dodatkowo, w takim kołchozie łatwiej o ludzki błąd, który może nas kosztować spore pieniądze. Lepszym rozwiązaniem wydaje się niewielka butikowa firma.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając firmę, w której będzie nasze wirtualne biuro? Na usługi dodatkowe. Czy jest możliwość założenia dedykowanej linii telefonicznej, czy jest sala konferencyjna, czy firma na bieżąco zawiadamia o korespondencji, czy ją skanuje, czy odsyła oryginały, jak często…
Oczywiście indywidualne potrzeby każdej firmy są inne, ale warto już na wstępie, zakładając wirtualne biuro sprawdzić, czy dostaniemy wszystko co nam może z czasem być potrzebne.