Strona główna > Blog > Firma > Kiedy szkolenia i usługi szkoleniowe są zwolnione z VAT?

Kiedy szkolenia i usługi szkoleniowe są zwolnione z VAT?

Niektóre usługi szkoleniowe mogą być zwolnione z VAT, ale zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj szkolenia i źródło jego finansowania. W artykule omówimy, kiedy szkolenia mogą być zwolnione z tego podatku i jakie przepisy to regulują.

Baner informacyjny o ofercie firmy Biznes Spot

Czy usługi szkoleniowe podlegają VAT?

Większość usług szkoleniowych w Polsce jest obłożona podatkiem VAT. Zatem do ceny szkolenia organizator musi doliczyć 23% stawki.

Usługi prywatnego nauczania i edukacyjne

Co do zasady prywatne nauczanie jest obłożone podatkiem VAT. Jednak w przypadku, gdy nauczyciel, osoba fizyczna, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na nauczaniu a jej dochód nie przekracza określonej kwoty, to może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Usługi kształcenia i przekwalifikowania zawodowego

Świadczenie usług kształcenia i przekwalifikowania zawodowego są w Polsce zazwyczaj obłożone 23 procentowym podatkiem VAT. Jednak niektóre usługi szkoleniowe mogą być zwolnione z tego podatku.

Szkolenia a VAT – które z nich są z niego zwolnione?

Niektóre rodzaje szkoleń w Polsce mogą być zwolnione z podatku VAT. Jednak jest to dość skomplikowane i organizując szkolenie zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty.

Szkolenia od podmiotów akredytowanych

Jednym z rodzajów szkoleń, które mogą być zwolnione z podatku VAT są szkolenia prowadzone przez podmioty akredytowane. Jednak należy pamiętać, że akredytacja dotyczy tylko konkretnego typu szkolenia i tylko w zakresie usług objętych akredytacją można się ubiegać o zwolnienie z VAT.

Żeby móc się ubiegać o akredytację usługi szkoleniowe świadczone muszą być wcześniej przynajmniej przez rok. Warunkiem otrzymania akredytacji jest świadczenie usług ściśle według ustalonego i zatwierdzonego programu.

Usługi szkoleniowe świadczone przy finansowaniu ze środków publicznych

Z podatku VAT mogą też być zwolnione usługi szkoleniowe, usługi prywatnego nauczania czy przekwalifikowania zawodowego finansowane ze środków publicznych.

Są to na przykład usługi kształcenia ustawicznego obejmujące usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania. Będą to też usługi szkoleniowe świadczone ze środków publicznych krajowych lub pochodzących z Unii Europejskiej.

Zwolnione z podatku VAT mogą również być szkolenia kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania dla osób niepełnosprawnych, jeśli są one prowadzone przez uprawnione do tego podmioty.

Szkolenia na zasadach otwartych

Świadczenie usług szkoleniowych kształcenia zawodowego, przekwalifikowania również będące usługami nauczania języków, co do zasady są objęte podatkiem VAT. Tylko szkolenia spełniające określone warunki mogą być zwolnione z podatku VAT.

Szkolenia zwolnione z VAT – jakie warunki muszą być spełnione?

Trochę już napisaliśmy powyżej o warunkach jakie usługi świadczone w zakresie kształcenia muszą spełnić, żeby móc występować o zwolnienie z podatku VAT. Czas na konkretne przepisy.

Przepisy prawne dotyczące zwolnienia z VAT dla szkoleń i usług szkoleniowych

Zwolnienie usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania jest regulowane:

  • artykułem 43 ust. 1 pkt 19 ustawy VAT – zgodnie z którym VAT nie jest pobierany za usługi kształcenia, wychowania, szkolenia i doskonalenia zawodowego, świadczone przez jednostki szkoleniowe wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych;
  • rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie Rejestru Instytucji Szkoleniowych – zawiera ono przepisy określające warunki wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych i prowadzenia działalności szkoleniowej;
  • dyrektywą Rady 2006/112/WE – przepisy unijne, które regulują system VAT, również uwzględniają zwolnienie szkoleń z VAT w określonych przypadkach.

Jakie korzyści dla firm i klientów wynikają ze szkolenia nieopodatkowanego VAT-em?

Dla osób korzystających z usług kształcenia zawodowego, przekwalifikowania zawodowego czy innych kursów brak podatku VAT doliczanego do ceny to wymierna oszczędność. Dla firmy świadczącej usługi szkoleniowej brak obciążenia szkolenia VAT może stanowić przewagę konkurencyjną.

Szkolenia zagraniczne a VAT – jak rozliczyć usługę szkoleniową?

Rozliczanie VAT inaczej wygląda w przypadku prowadzenia usług szkoleniowych dla podmiotów spoza UE a inaczej wewnątrz wspólnoty.

Szkolenie organizowane dla podmiotów spoza UE zazwyczaj jest zwolnione z VAT w Polsce. Podatki zależą od przepisów obowiązujących w państwie, na którego terenie odbywa się szkolenie. Może się okazać, że usługodawca będzie musiał zarejestrować się jako płatnik VAT w kraju odbiorcy.

W przypadku szkolenia na terenie UE może mieć zastosowanie mechanizm odwróconego VAT. Wymaga to spełnienia dodatkowych formalności.

VAT na szkolenia – obowiązki administracyjne prowadzącego

Tak jak każda inna działalność usługi kształcenia zawodowego i inne kursy obłożone VAT wymagają prowadzenia określonej dokumentacji.

Przygotowanie dokumentacji

Podstawą jest faktura VAT, która musi zawierać wszystkie wymagane dane, takie jak dane identyfikacyjne podatnika i klienta, opis świadczonych usług w zakresie kształcenia, wartość netto i brutto, stawkę VAT oraz numer faktury. Na fakturze trzeba określić stawkę VAT.

Płatnik VAT jest obowiązany do przechowywania dokumentacji. Zazwyczaj jest to okres pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano transakcji.

Prowadzenie ewidencji i księgowości

Prowadzenie księgowości, ewidencji i przechowywanie dokumentacji najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Ważne jest to szczególnie jeśli firma korzysta ze środków publicznych. Wtedy można się spodziewać szczególnie dokładnych kontroli.

Czy warto prowadzić szkolenia zwolnione z VAT?

Wszelkie usługi świadczona na rzecz osób prywatnych, jeśli nie jest do nich doliczany podatek VAT są atrakcyjniejsze dla klientów.

Z drugiej strony usługi kształcenia zawodowego często są zlecane przez firmy, które mogą sobie odliczyć VAT. Również usługi nauczania języków obcych bywają wykupywane dla pracowników.

Także opłacalność starania się o zwolnienie z VAT jest uzależniona od tego do kogo skierowana jest oferta w zakresie kształcenia. Staranie się o akredytację kursu to dodatkowe obowiązki i oznacza świadczenie usług ściśle według scenariusza.

Każda firma szkoleniowa musi indywidualnie rozważyć czy prowadzone usługi kształcenia zawodowego czy inne szkolenia warto ubierać w ścisłe ramy. To samo, tylko w jeszcze większym stopniu dotyczy wykorzystania środków publicznych.

Czasem warto mniej zarobić i nie brać sobie na głowę dodatkowych obowiązków formalnych i kłopotów.

Cat Foto
Jeśli interesuje Cię jedna z naszych usług lub potrzebujesz indywidualnej oferty, wypełnij formularz

Wyślij zapytanie