Spis treści
Dofinansowanie na założenie firmy
Są osoby, które nigdy nie pracowały u kogoś, zawsze na swoim. One zwykle od dłuższego czasu przygotowywały się do założenia firmy a co za tym idzie śledziły informacje o różnych dotacjach na początek jakie można uzyskać z różnych źródeł. Jest też spora grupa osób, które pracowały w korporacjach i zostały nagle zmuszone do przedzierzgnięcia się w przedsiębiorców. Ci mają mniejsze pojęcie skąd wziąć dofinansowanie na założenie firmy.
Skąd wziąć dotacje na założenie firmy
Kto ma pieniądze? Wiadomo bank. I banki oczywiście mają bogatą ofertę kredytów dla przedsiębiorców. Trzeba tylko wypełnić wniosek i już można brać pieniądze. Tak? Tylko, że bogata oferta kredytowa jest dostępna dla firm, które już działają. A nas interesują pieniądze dla przedsiębiorcy, który na razie ma szczere chęci rozkręcić własny biznes. Oferta dla nowopowstających firm jest dużo bardziej skąpa. Ma ją zaledwie kilka banków i trzeba spełnić specyficzne, wyśrubowane wymagania. No i kredyt trzeba spłacić. Ale są jeszcze dotacje. Przy spełnieniu pewnych warunków nie trzeba ich spłacać.
Dofinansowanie na założenie firmy z urzędu pracy
Urzędy pracy są w Polsce trochę skamieniałością po dawno i słusznie minionym ustroju. Ale oferują tez coś przystającego do obecnej rzeczywistości gospodarczej. Są to dotacje na założenie firmy. Niestety zazwyczaj urzędy pracy nie oferują takich dotacji przez cały czas. Pieniędzy jest bowiem za mało, także trzeba czekać aż zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków. Mile widziany jest wkład własny. W zależności od jego wysokości można liczyć na przychylniejsze rozpatrzenie wniosku. W niektórych urzędach jest on bezwzględnie wymagany. Wysokość dotacji na jaką można liczyć to ponad 30 tysięcy złotych. Jej wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Przez rok od jej otrzymania nie można podjąć pracy u kogoś. Jednak po roku, nawet jak biznes nie wyjdzie, nie trzeba zwracać pieniędzy pod warunkiem utrzymania firmy.
Dotacje na założenie firmy z Unii Europejskiej
Dofinansowanie z pieniędzy Unii Europejskiej jest zasadniczo przeznaczane obecnie głównie na projekty innowacyjne, rozwiązania niespotykane gdzie indziej, pchające gospodarkę do przodu. Na pewno trudniej dostać pieniądze na otwarcie osiedlowego warzywniaka niż firmę planującą rewolucyjną aplikację. Wysokość dotacji może osiągnąć 40 tysięcy złotych i zawsze wymagany jest wkład własny. Warunki uzyskania dotacji są zależne od województwa.
Dotacje europejskie na otwarcie firmy kierowane są do różnych grup. I tak:
– do osób, które nie ukończyły 30 lat nie mogące studiować ani pracować. Tu oferowana jest też pomoc w znalezieniu pracy i w postaci szkoleń;
– do osób, które ukończyły 30 lat, nie są czynne zawodowo i nie ma dla nich pracy;
– do bezrobotnych kobiet;
– do osób, które ukończyły 45 lat;
– do osób trwale bezrobotnych;
– do osób niepełnosprawnych;
– do osób z podstawowym wykształceniem.
Jak uzyskać dotacje na założenie firmy z urzędu pracy
Nie występują dotacje na założenie firmy dla pracujących. Żeby móc liczyć na dotację z urzędu pracy trzeba być osobą bezrobotną a zwolnienie nie mogło nastąpić z Twojej winy. Ale warunków jest dużo więcej. Na przykład starając się o dotację nie można mieć zawieszonej działalności gospodarczej ani prowadzić jej w ciągu ostatniego roku. Nie można odmówić przyjęcia oferty z urzędy pracy, nie można być obłożonym zajęciami sądowymi, itp…
Wymagania urzędów pracy mogą się różnić, warto więc warto najpierw dowiedzieć się o obowiązujące w tym, w którym złożysz wniosek. Urzędem właściwym dla Ciebie jest ten, gdzie mieszkasz, przebywasz lub na którego terenie działania chcesz założyć działalność gospodarczą.
Do tego urzędu składasz wniosek. Żeby starać się o dotację, musisz mieć tak zwany drugi profil pomocy, czyli urząd musi stwierdzić, że nadajesz się na przedsiębiorcę.
Musisz mieć dwóch poręczycieli. W dzisiejszych czasach znalezienie poręczyciela na ponad 30 tysięcy złotych nie jest prostą sprawą. Gdybyś nie spełnił warunków umowy i na przykład rzucił biznes, zatrudnił się na etacie i nie chciał oddać dotacji, będą ją musieli oddać za Ciebie poręczyciele.
Wnioski o dotację na A href=”https://biznesspot.pl/uslugi/zakladanie-firm”>założenie firmy są rozpatrywane zwykle w kolejności zgłoszeń. Niestety nie w formie konkursu. Nie ma zatem co czekać. Jak tylko wniosek jest gotowy trzeba go składać.
Niezależnie od złożenia wniosku urząd pracy może Cię kierować na różne szkolenia nie mające nic wspólnego z prowadzeniem firmy. Masz obowiązek wziąć w nich udział. Możesz jedynie próbować przekonać urzędnika, żeby nie wystawiał skierowania, przed rozpatrzeniem Twojego wniosku.
Z dofinansowaniem zakładania firmy z funduszy unijnych sprawa jest bardziej skomplikowana. Tego rodzaju dotację są bardzo różnorodne. Zacząć trzeba od zorientowania się na jakie dotacje można liczyć na danym terenie i wybrać coś dla siebie.
Niezbędnym elementem wniosku o dotacje unijne na założenie firmy jest biznesplan. I to dobry biznesplan. Po zaakceptowaniu wniosku można liczyć na sensowne szkolenia.
Wniosek o dofinansowanie założenia firmy przez fundusze unijne oceniany jest w dwóch etapach. Najpierw pod względem formalnym, czyli, czy zawiera wszystkie wymagane elementy, W drugim etapie oceniana jest wartość merytoryczna wniosku.
Unijnych pieniędzy nie wolno wydać na nic czego nie było we wniosku. Jest to dokładnie monitorowane i może się skończyć koniecznością zwrotu dotacji. Po zakończeniu projektu trzeba się dokładnie rozliczyć z dotacji.