Dwóch mężczyzn prowadzący prezentację w firmie - W jaki sposób prowadzić szkolenia

W jaki sposób prowadzić szkolenia – praktyczne wskazówki dla szkoleniowców

Prowadzenie szkoleń nie jest prostym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak choćby: temat szkolenia, cel szkolenia, rodzaj uczestników, najlepsza forma szkolenia.

Trzeba przyjrzeć się rynkowi branży szkoleniowej, żeby znaleźć własną niszę, której jeszcze nie wypatrzyli specjaliści z firm szkoleniowych.

Organizacja szkoleń – od czego zacząć?

Aby zacząć prowadzić własne szkolenia trzeba się do tego dobrze przygotować. Jeszcze przed przygotowaniem scenariusza szkolenia dla konkretnego odbiorcy warto uporządkować materiał, który będzie służył do przygotowywania własnych szkoleń. Są tematy, gdzie do prowadzenia szkoleń wymagane są określone kwalifikacje. To trzeba sprawdzić zanim się weźmie za własne szkolenia.

Określenie zakresu i celu szkolenia

Przyjmując zlecenie szkolenia trzeba wiedzieć czemu ma ono służyć. Są szkolenia, które musza się skończyć wymaganym przez prawo egzaminem. Tak jest na przykład przy szkoleniach BHP. Wtedy zlecającemu często zależy właściwie tylko na zaświadczeniu a nie na jakości szkolenia.

Inaczej jest w przypadku szkoleń, które nie kończą się formalnym egzaminem. W ich przypadku zlecającemu będzie zależało na jakości szkolenia i uzyskaniu konkretnego efektu. Tu trzeba szczególnie dobrze rozpoznać intencje zlecającego, aby zakres szkolenia spełnił jego oczekiwania.

Opracowanie harmonogramu

Bywają szkolenia kilkudniowe, całodzienne, kilkugodzinne zależy to od zakresu przekazywanego materiału a w przypadku szkoleń wymaganych przez prawo bywa, że długość szkolenia jest z góry narzucona. Trzeba też wziąć pod uwagę możliwości ludzkiej percepcji. Żeby czegoś nauczyć, żeby kursanci nabyli oczekiwane umiejętności muszą mieć w miarę świeże głowy. Z tego powodu czasem szkolenie lepiej rozbić na dwa dni a nie starać się wepchnąć całą wiedzę za jednym razem.

W każdym przypadku konieczne jest opracowanie harmonogramu szkolenia. Mając duże doświadczenie można rozpisać program szkolenia na oko. Ale osoba prowadząca własne szkolenia od niedawna może być zmuszona do przepowiedzenia sobie na głos całego materiału.

Dedykowane materiały szkoleniowe

Skończyły się czasy, kiedy szkolenie polegało na kilkugodzinnym wykładzie prowadzącego, którego zresztą po godzinie już nikt nie słuchał.

Obecnie standardem minimum jest prezentacja i to dobrze dopasowana do konkretnego szkolenia. Dla utrwalenia wiedzy szkolenie może być uzupełnione materiałami, do których uczestnicy mogą zajrzeć później. Mogą to być wydruki, ale lepszą opcją jest zabezpieczona przed kopiowaniem witryna internetowa z materiałami przypominającymi.

Jak prowadzić szkolenia i aktywizować uczestników?

Szkolenie może być nudne, wręcz usypiające, ale może też być ciekawe, zachęcające uczestników do interakcji i do myślenia. Kluczowe jak się wydaje jest tutaj rzeczywiste zaangażowanie prowadzącego. Jeśli sam nie jest zainteresowany tematem, a do tego jego wiedza na dany temat ogranicza się materiału, który przedstawia nic dobrego z tego nie będzie.

Żeby zacząć prowadzić szkolenia trzeba nie tylko dużo wiedzieć o swojej branży, trzeba się zastanowić czy tę wiedzę potrafimy przekazać.

Lodołamacze i energizery szkoleniowe – budowanie zaangażowania uczestników

Prezentacja to dzisiaj oczywista oczywistość. Ale prezentacja ma być dobra a nie jakaś tam. Najczęstszym błędem jest przygotowywanie prezentacji zbyt długich. Powoduje to przekroczenie czasu przewidzianego na prezentację albo przyspieszanie z powodu kończącego się czasu. Obie rzeczy nie powinny się zdarzać. Jest złota reguła, która pozwala uniknąć takich sytuacji. To reguła 5 na 15, czyli 5 slajdów na 15 minut prezentacji. A jeżeli przewidujesz aktywność uczestników i pytania to slajdów musi być jeszcze mniej.

Przygotowując prezentację bądź konsekwentny. Taki sam krój pisma, takie same elementy graficzne, taki sam styl narracji.

Zaintryguj uczestników. Nie wykładaj wszystkiego na tacy, tylko zadawaj pytania a dopiero potem odpowiadaj na nie i rozwijaj wątek.

Odśmiewaj uczestników szkolenia. Nie każdy ma naturalne poczucie humoru, ale nawet jak masz taki dar to doświadczenie uczy, że żarty czy anegdoty dobrze jest sobie wcześniej przygotować. Oczywiście powinny być związane ze szkoleniem. Taki przerywnik powinien być przewidziany w szkoleniu mniej więcej co 15 minut.

Gry edukacyjne – praktyczne metody nauczania

Szkolenie bardzo fajnie jest uzupełnić grami edukacyjnymi. Uczestnicy są zwykle zadowoleni z takiej formy ćwiczenia. To swego rodzaju warsztaty, gdzie można sprawdzić swoje kompetencje, przełożyć zdobytą wiedzę na doświadczenia.

Na rynku są dostępne edukacyjne odmiany gier służących pierwotnie czystej rozrywce. Są dostosowane do konkretnych dziedzin szkoleń. Jest na przykład Monopoly edukacyjne, Scrable edukacyjne, różnorodne gry symulacyjne oraz gry online.

Jeśli nie ma na rynku gry przystosowanej do konkretnej dziedziny szkolenia można pokusić się o przerobienie istniejącej gry podmieniając wymagane pola.

Rynek gier pomagających w szkoleniu szybko się rozwija i jeśli teraz nie ma odpowiedniej do tematu szkolenia nie znaczy, że nie będzie jej za dwa miesiące.

Kto może prowadzić szkolenia zawodowe?

Wymagania w stosunku do osób prowadzących zajęcia szkoleniowe zależne są od branży. W niektórych dziedzinach wymagane są konkretne kwalifikacje zawodowe. Zdarzają się dziedziny, gdzie prowadzący zajęcia musi mieć nie tylko kwalifikacje zawodowe w danej dziedzinie, ale jeszcze przepracowany odpowiedni czas w danym zawodzie a żeby szkolić musi jeszcze zdać egzamin.

Niektóre szkolenia muszą być akredytowane przez odpowiednie instytucje, a żeby móc je prowadzić trzeba zarejestrować firmę szkoleniową spełniającą określone standardy.

Pewne ograniczenia są też związane z prawem oświatowym.

Czy warto skorzystać z usług firm szkoleniowych?

Firma szkoleniowa może być dobrą opcją, jeżeli chcemy zorganizować szkolenie pracowników. Skorzystanie z jej usług zwalnia organizatora z obowiązku sprawdzania kwalifikacji prowadzącego zajęcia. Z góry poznamy program szkolenia. Można też postawić wymagania co do szczegółowych kwalifikacji jakie mają zdobyć uczestnicy.

Prowadzenie szkoleń a wyzwania dla trenerów

Prowadzenie zajęć szkoleniowych może być fascynującym doświadczeniem, ale wiążą się z tym różne wyzwania. Uczestnicy zajęć mogą, a nawet zazwyczaj mają różny poziom wiedzy w danej dziedzinie, różny poziom zaangażowania. Różni ludzie w różny sposób przyswajają wiedzę. Do jednych lepiej dociera słowo mówione do innych pisane, itp. Prowadzący szkolenie powinien zapewnić uczestnikom zróżnicowane formy przekazu wiedzy.

Sala szkoleniowa i aranżacja przestrzeni

Różne typy szkoleń wymagają różnej aranżacji przestrzeni szkoleniowej. W przypadku szkoleń opłacanych przez Unie Europejską bywa, że wszystko jest określone w warunkach finansowania. Nawet przestawienie stolików jest niedopuszczalne.

Zatem gdzie najlepiej szkolić pracowników? W najłatwiejszej do przystosowania przestrzeni.

Prowadzenie szkoleń a ograniczenia techniczne

Jednym z problemów z jakimi się można spotkać w przestrzeniach nieprzystosowanych do prowadzenia działalności szkoleniowej są ograniczenia techniczne. Oczywiście nawet najlepiej wyposażona sala konferencyjna ma swoje ograniczenia, ale chodzi o to, żeby było ich jak najmniej.

Dlaczego warto rozważyć wynajem sali szkoleniowej?

Żeby zapewnić najlepszą możliwą przestrzeń do prowadzenia szkolenia warto rozważyć wynajem sali konferencyjnej. Zapewnia to pełną elastyczność, bo do konkretnego szkolenia dobieramy najlepiej pasującą salę konferencyjną. Usługa sal konferencyjnych na wynajem jest prowadzona przez coraz więcej firm i nie powinno być problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego.