Kobieta siedząca przy biurku i mężczyzna rozmawiający przez telefon - Jak założyć własną firmę

Jak założyć własną firmę – instrukcja krok po kroku

Założenie własnej firmy w Polsce jest dużo prostsze od czasu, gdy wiele formalności można załatwić przez internet. W tym tekście postaram się opowiedzieć jak założyć firmę. Wymagania zależą od formy prawnej planowanej działalności gospodarczej.

Formy działalności gospodarczej

Jest wiele dopuszczonych w Polsce form działalności gospodarczej. Można tu wymienić: Jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę z o.o., spółkę komandytową, spółkę cywilną, spółkę akcyjną… Pokrótce omówię tu jednoosobową działalność gospodarczą i spółkę z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia firmy. Założenie działalności gospodarczej w takiej formie jest też proste i szybkie. To, czego potrzebujemy do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej to dowód osobisty. Taką firmę można założyć przez internet łącznie ze zgłoszeniem do zakładu ubezpieczeń społecznych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma jedną zasadniczą wadę. W razie niepowodzenia za wszystkie zobowiązania firmy odpowiada właściciel i to całym swoim majątkiem.

Trudniejszą do założenia formą działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tak jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej tu też prawie wszystko można załatwić przez internet. Jest też możliwe kupienie gotowej spółki z o.o. Jest to w pełni legalne a sprzedaż spółek prowadzi wiele firm w tym my.

W odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej spółka z o.o. jest bezpieczną formą prowadzenia biznesu. W razie niepowodzenia odpowiedzialność udziałowca czy udziałowców ogranicza się do wysokości kapitału zakładowego spółki.

Forma opodatkowania a jednoosobowa działalność gospodarcza

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej istnieje możliwość wyboru najdogodniejszej formy opodatkowania.

Jakie opodatkowanie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej możliwe jest opodatkowanie w formie karty podatkowej. Przedsiębiorcy, których przychody nie przekraczają określonej wysokości mogą stosować uproszczone rozliczenia i płacić stałą kwotę podatku dochodowego.

Przedsiębiorcy działający w określonych branżach na przykład fryzjerzy, kosmetyczki mogą wybrać opcję podatku ryczałtowego. Podatek płaci się od określonej kwoty przychodów a przedsiębiorca nie musi prowadzić pełnej księgowości.

W przypadku małych firm możliwe jest płacenie podatku liniowego. To stała stawka podatku dochodowego wynosząca 19%.

Oczywiście można też prowadzić pełną księgowość przychodów ewidencjonowanych.

Dokumenty potrzebne do rejestracji firmy

Wykaz dokumentów jakie są potrzebne, żeby zarejestrować działalność gospodarczą jest uzależniony od formy prawnej tej działalności. Jeśli chcemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą będzie potrzebny dowód osobisty albo paszport. Niezbędny jest też numer PESEL.

W razie zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oprócz dokumentów wymienionych wyżej konieczna jest umowa spółki. W przypadku spółek prostych z wkładami wyłącznie pieniężnymi taka umowa jest dostępna online.

To minimum dokumentów niezbędnych, aby założenie firmy było możliwe. W praktyce będą zapewne potrzebne dodatkowe papiery.

Zgłoszenie do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG)

Zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej oznacza założenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to obowiązkowe. Przedsiębiorca musi wypełnić odpowiedni formularz co można zrobić online. Konieczne będzie wybranie odpowiednich numerów polskiej klasyfikacji działalności. Przedsiębiorca automatycznie otrzyma numery REGON i NIP.

Wpisy w CEIDG są ogólnie dostępne i służą między innymi transparentności działalności gospodarczej.

Jak założyć firmę online?

Działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. jak i jednoosobową można założyć online. Należy zacząć od przygotowania nazwy firmy, adresu siedziby, kodów PKD. Dalsze kroki zależą od formy działalności jaka wybraliśmy. Jeśli ma to być jednoosobowa działalność gospodarcza rejestracji trzeba dokonać w CEIDG w Przypadku spółki z.o.o będzie to KRS. W obu przypadkach rejestracji online potrzebny będzie profil zaufany.

Ile trwa założenie firmy przez internet?

Założenie firmy przez internet jest możliwe nawet w ciągu jednego dnia. Jednak w przypadku zakładania spółki z o.o. uzyskanie takiego czasu może się okazać w praktyce niemożliwe.

Jak założyć firmę swoją firmę w tradycyjny sposób?

Tak jak w przypadku rejestracji online zależy to od formy prawnej firmy. Aby założyć firmę jednoosobową należy udać się do urzędu gminy, tam wypełnić formularz i zaczekać aż urzędnik załatwi formalności. Potem trzeba zarejestrować się w ZUS. Składka na ubezpieczenia społeczne jest obowiązkowa niezależnie od dochodów firmy.

Zakładanie firmy w formie spółki z o.o. jest bardziej skomplikowane. Przy czym nie ma możliwości zrobienia wszystkiego w sposób tradycyjny. Sama rejestracja spółki w KRS jest możliwa tylko online. Czyli zawartą przed notariuszem umowę spółki trzeba potem zarejestrować w KRS za pośrednictwem internetu. Może to oczywiście zrobić notariusz.

Zgłoszenie działalności do ZUS

Od pewnego czasu można zarejestrować firmę w ZUS nie tylko tradycyjnie, ale również przez internet na PUE ZUS. Można tak zarejestrować zarówno płatnika, który będzie opłacał składki ZUS jak też pracownika.

Można tez udać się do ZUS i tam załatwić wszystkie formalności.

Wybór formy rozliczenia w urzędzie skarbowym

Polskie prawo daje pewne niewielkie możliwości wyboru formy opodatkowania.

Generalnie firmy muszą płacić podatek PIT od wszystkich zatrudnionych osób. Podatek VAT jest obowiązkowy od pewnej wysokości przychodu. Podatek dochodowy to kolejna danina. Można go płacić według skali podatkowej, ale można się zdecydować na podatek liniowy. Skala podatkowa jest opłacalna do dochodu rocznego w wysokości 180-200 tysięcy złotych. Przy wyższych dochodach warto przejść na podatek liniowy.