Ile kosztują usługi księgowe?

Dlaczego księgowość jest niezbędnym elementem funkcjonowania firmy? Bo współczesne systemy podatkowe są na tyle skomplikowane, że często bez fachowej wiedzy ani rusz. Zwłaszcza w polskich warunkach, gdzie przepisy mogą się zmieniać w trakcie roku podatkowego i to nie jeden raz. Zmiany w przepisach podatkowych 2022 już były a zapowiadane są kolejne.
Przy wyborze obsługi księgowej dla firmy warto rozważyć czy zdać się na duże biuro rachunkowe czy zdecydować się na indywidualną księgową. W biurze rachunkowym, w którym pracuje wiele księgowych będziemy tylko rubryką w tabelce. Ale w razie problemów osoba prowadząca nasze sprawy będzie się miała kogo poradzić. U indywidualnie pracującej księgowej możemy liczyć na indywidualne podejście i pochylenie się nad konkretnym problemem, a nawet na twórczą inicjatywę.
Oczywiście nie pochwalamy kreatywnej księgowości, ale czasem dobrze, jeśli księgowa spyta o co chodzi z tym zakupem i jak go wytłumaczyć urzędowi skarbowemu. Tu przykład. Właściciel pewnej firmy marketingowej robił służbowe zakupy w supermarkecie, gdy zadzwoniła do niego żona z prośbą o zakup podpasek. Wrzucił je do wózka i przy kasie na wszystko wziął fakturę. Skarbówka oczywiście podważyła zasadność zakupu podpasek jako rzeczy niezbędnej do prowadzenia firmy. Księgowa pomyślała, skontaktowała się z firmą i wyjaśniła urzędowi, że podpaski są niezbędne do polerowania zabytkowych biurek. Nic innego tak dobrze się nie sprawdza do tego celu.

Usługi księgowe – na co zwrócić uwagę

Wybierając firmę, która będzie świadczyła nam usługi księgowe, na pewno warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Od tego będzie też zależała w jakimś stopniu cena usługi. Nowy podmiot na rynku będzie tańszy niż doświadczony.
Niegdyś na rynku mogły działać tylko certyfikowane biura rachunkowe. Obecnie nie ma takiego wymogu. Dokument taki nie jest niezbędny, ale jednak świadczy o kompetencjach. Warto o niego spytać.
Istotne jest również ubezpieczenie biura rachunkowego i jego zakres. Każde biuro musi mieć polisę odpowiedzialności cywilnej, ale powinien ją mieć również konkretny księgowy. Warto spytać, czy polisa obejmuje księgę przychodów i rozchodów, rozliczenie ZUS oraz utratę dokumentacji. Istotna może się okazać wysokość ewentualnego odszkodowania.

Od czego zależy cennik usług księgowych

Podstawowym elementem, od którego zależy cena usług księgowych jest liczba dokumentów do obsłużenia w miesiącu. Często usługi księgowe wyceniane są pakietowo: do 10 dokumentów, do 100, powyżej 100 albo podobnie.
Drugim najistotniejszym elementem jest zakres prowadzonej księgowości. Księgowość pełna i uproszczona to dwa światy. Pełna jest dwu, a nawet trzykrotnie droższa, od księgi przychodów i rozchodów.
Rynek usług księgowych w Polsce jest zróżnicowany geograficznie pod względem cen. Generalnie najdrożej jest na zachodzie Polski a najtaniej w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim.
Drożej jest w miastach wojewódzkich, taniej w mniejszych miejscowościach. Warto przy tym pamiętać, że usług księgowych nie trzeba zamawiać tam, gdzie znajduje się firma. Wiele rzeczy można załatwiać online, a dokumenty zawsze można wysłać kurierem.

Usługi księgowe Warszawa

Warszawa jest największym skupiskiem firm w Polsce. Wpływa na to, przede wszystkim przestarzały, centralistyczny model państwa. Ciągle, zwłaszcza w przypadku dużych firm lepiej być bliżej ministerstw. Nigdy nie wiadomo co się przyda. Poza tym warto mieć firmę w Warszawie jeszcze z jednego powodu. Tutaj najrzadsze są kontrole skarbowe, właśnie z tego powodu, że jest tak dużo firm.
Ze względu na popularność miasta usługi księgowe w Warszawie są najdroższe w Polsce. Dla porównania za obsługę małej firmy w Warszawie trzeba zapłacić 190 złotych, w zachodniej Polsce 180 a w Lublinie czy Rzeszowie około 150.

Usługi księgowe cennik 2022

Porównajmy orientacyjne ceny usług księgowych dla firmy generującej 30-40 dokumentów miesięcznie. Przy księdze przychodów i rozchodów w poszczególnych województwach będzie to mniej więcej kosztowało:
Dolnośląskie – 550
Kujawsko-pomorskie – 470
Lubelskie = 465
Lubuskie – 550
Łódzkie – 490
Małopolskie – 550
Mazowieckie – 570
Opolskie – 540
Podkarpackie – 460
Podlaskie – 470
Pomorskie – 510
Śląskie – 530
Świętokrzyskie – 470
Warmińsko-mazurskie – 500
Wielkopolskie – 550
Zachodniopomorskie – 540
A teraz orientacyjne ceny w przypadku prowadzenia pełnej księgowości dla firmy przekazującej 30-40 dokumentów miesięcznie. W poszczególnych województwach będzie to koszt rzędu:
Dolnośląskie – 1630
Kujawsko-pomorskie – 1620
Lubelskie – 1590
Lubuskie – 1700
Łódzkie – 1560
Małopolskie – 1800
Mazowieckie – 1790
Opolskie – 1650
Podkarpackie – 1550
Podlaskie – 1620
Pomorskie – 1770
Śląskie – 1870
Świętokrzyskie – 1570
Warmińsko-mazurskie – 1630
Wielkopolskie – 1650
Zachodniopomorskie – 1860
Oczywiście tak jak powyżej pisaliśmy są to ceny bardzo orientacyjne.

Cat Foto
Jeśli interesuje Cię jedna z naszych usług lub potrzebujesz indywidualnej oferty, wypełnij formularz

Wyślij zapytanie