networking

Networking – co to jest i jak zacząć?

Można zaryzykować stwierdzenie, że networking istniał zawsze tylko się tak nie nazywał. Po prostu ludzie polecali sobie wzajemnie swoje usługi. W tym tekście spróbujemy odpowiedzieć na pytania czym współcześnie jest networking, komu i do czego się może przydać i jak do tego podejść. Napiszemy też czego się lepiej wystrzegać.

Networking – co to jest?

Networking jest pojęciem z dziedziny marketingu biznesu, ale nie oznacza to, że musisz prowadzić firmę, by go uprawiać. Możesz go używać do budowania własnej, osobistej kariery. To sposób działania, który każdemu może się w przyszłości przydać.

Networking – co to jest? Według definicji z Wikipedii jest to „proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów”. Największa encyklopedia świata zwraca uwagę, że działania networkingowe powinny być obliczone na długi czas, są oparte na wzajemnym zaufaniu i obopólnych korzyściach. Sieć kontaktów biznesowych odgrywa szczególną rolę przy obsadzaniu wyższych stanowisk – zauważa Wikipedia

Każdy z nas ma większą lub mniejszą grupę znajomych. Znajomych ze szkoły, ze studiów, ze szkoły dziecka, z pracy, z bloku, z bazarku, ze sklepu, z działki, z pracy, itd. To jest klasyfikacja znajomych ze względu na miejsce ich spotkania.

Tych samych znajomych możemy też podzielić, nazwijmy to, funkcjonalnie. Zwykle się nad tym nie zastanawiamy, ale wszyscy jakoś tam dzielimy znajomych w ten sposób. Z jednymi kontaktujemy się w sprawie uprawy roślin, z innymi w sprawie wspólnego wyjazdu na narty, a z innymi w sprawie wyboru samochodu, gry w brydża, picia wódki czy porady prawnej. W networkingu chodzi o to, żeby w sposób świadomy wybrać osoby, z którymi możemy nawiązać kontakty zawodowe.

Po co mi networking?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i teraz masz tyle zamówień, że się nie wyrabiasz, to wcale nie musi tak być za pół roku czy za rok. Wtedy możesz potrzebować znajomych, którzy na przykład polecą Twoje usługi.

Jeśli jesteś pracownikiem oddanym firmie, nie znaczy, że firma się z Tobą nie rozstanie. Czasem bardzo zasłużeni, nagradzani pracownicy kilka miesięcy później dowiadują się, że nie pasują do zespołu i do widzenia. Wtedy na szukanie kontaktów i pomocy znajomych może być za późno. A warto mieć świadomość, że duża część wolnych stanowisk, zwłaszcza tych fajniejszych nie jest nigdzie ogłaszana. Można się o nich dowiedzieć tylko przez znajomości.

Budowanie sieci kontaktów zawodowych – dlaczego jest to ważne?

Rozbudowana sieć kontaktów zawodowych pozwala osobie, która ją posiada na zajecie kluczowej pozycji w grupie. Taka osoba może pomóc nawiązać relacje biznesowe swoim kontaktom co może prowadzić do powstania zupełnie nowych pozytywnych relacji. Można tez liczyć na wzajemność. Jednocześnie sieć kontaktów biznesowych może zadziałać jako narzędzie wczesnego ostrzegania w przypadku pojawienia się niespodziewanych zagrożeń.

Skuteczne narzędzia do networkingu

Do budowania sieci kontaktów świetnie nadają się serwisy społecznościowe. Niektórzy budują takie sieci przez Facebooka, Twittera, czy Instagrama choć nie są to serwisy do tego powołane. Typowym serwisem do budowania sieci znajomości zawodowych jest LinkedIn. Tam warto zbudować sieć kontaktów. Zdobywanie nowych relacji biznesowych to jedna strona medalu, druga to utrzymywanie pozytywnych relacji. Temu dobrze służą media społecznościowe.

Budowanie relacji biznesowych – gdzie szukać okazji?

Do budowania relacji biznesowych nie wystarczy sama aktywność w mediach społecznościowych. Zbudowanie sieci musi się opierać też o kontakty w realu. Budować sieć kontaktów w swojej branży można zapisując się do organizacji skupiających przedstawicieli danej gałęzi biznesu. Warto też uczestniczyć w konferencjach i wydarzeniach branżowych takich jak targi, konkursy, uroczystości wręczania nagród.

Networking – jak zacząć?

Nie trzeba być duszą towarzystwa ani grubą rybą, żeby tworzyć bazę kontaktów zawodowych. Może i powinien ją tworzyć każdy. Tylko sposoby jej budowania i zasięg są różne. Murarz zazwyczaj będzie szukał kontaktów blisko miejsca zamieszkania, chyba, że trafi się duży kontrakt. Informatyk może szukać pracy na całym świecie, bo może ją wykonywać z własnego fotela.

Bazę kontaktów biznesowych można zacząć budować z osób już znanych. Spośród znajomych z nart, szkoły, działki… wyselekcjonować te osoby, które mogą mieć coś wspólnego z interesująca Cię dziedziną. Może być do tego przydatny dyskretny wywiad, portale społecznościowe, czy po prostu wyszukiwanie w internecie.

Trzeba pamiętać o zasadach obowiązujących w sieci kontaktów zawodowych.

  • Nie pytaj bezpośrednio o pracę, Staraj się dowiedzieć o ciekawych ofertach śledząc wpisy znajomych.
  • Pamiętaj, że to jest sieć obopólnych korzyści. A zatem nie tylko bierz, ale i dawaj.
  • Staraj się cały czas poszerzać bazę swoich kontaktów. Nie uznawaj, że ona jest już kompletna. Ten jeden nowy kontakt może się okazać przełomowy w Twojej karierze.

Nawiązywanie kontaktów zawodowych – co warto wziąć pod uwagę?

Networking biznesowy nie polega tylko na ilości, ale również a może przede wszystkim na jakości kontaktów. Dobry kontakt, sam mający dużo własnych kontaktów może być wielokrotnie cenniejszy od wielu znajomych mało aktywnych na zewnątrz. Budując sieć znajomości warto starać się zdobywać najbardziej wartościowe kontakty, czyli poznawać liderów danej branży. Trzeba też bardzo uważać, żeby nie wpaść na minę. Miną może być kontakt cieszący się złą opinią, niesolidny, dopuszczający się oszustw. Lepiej zawczasu go skreślić z bazy kontaktów nie czekając aż inni zaczną Ciebie oceniać przez pryzmat tej osoby.

Bazę biznesowych znajomości możesz rozwijać podczas spotkań towarzyskich, konferencji, eventów. Jeśli masz firmę zarejestrowaną w naszym wirtualnym biurze możesz też szukać kontaktów wśród podmiotów tutaj zarejestrowanych.