Spis treści
Spółka komandytowa i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dwie popularne formy działalności gospodarczej w Polsce, różniące się m.in. formą prawną, odpowiedzialnością wspólników oraz procesem zakładania. W artykule znajdziesz kluczowe różnice między tymi spółkami, co pomoże Ci wybrać najlepszą formę dla Twojego biznesu.
Główne rodzaje spółek w Polsce
Firmę można w Polsce prowadzić jako jednoosobową działalność gospodarczą oraz w formie różnych spółek.
Spółka cywilna
Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka cywilna. Co najmniej dwie osoby podejmują w niej działalność w określonym celu. Zyski i straty w spółce cywilnej dzielone są między wspólników proporcjonalnie do wysokości ich udziałów.
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą osobiście i solidarnie wszyscy wspólnicy. Przy czym odpowiedzialność ta nie jest ograniczona wysokością wkładu. Odpowiadają całym swoim majątkiem.
Spółki kapitałowe
Spółki kapitałowe charakteryzują się tym, że ich założyciele składają się na kapitał zakładowy. Mogą to robić w formie pieniężnej lub rzeczowej. Ich odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenie jest ograniczona do wysokości wkładów.
Najczęściej spotykane w Polsce rodzaje spółek kapitałowych to spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W spółce akcyjnej udziałowcy są posiadaczami akcji. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są to udziały.
Zyski w spółkach kapitałowych dzielone są między udziałowców proporcjonalnie do wysokości wkładu.
Spółki osobowe
Spółki osobowe to forma działalności dla wspólników nie chcących albo nie mogących powołać spółki kapitałowej. W spółkach osobowych zyski i straty są dzielone między wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Odpowiedzialność za zobowiązania takich spółek nie jest ograniczona. Wspólnicy albo ich część odpowiadają całym swoim majątkiem.
Do spółek tego rodzaju zalicza się: spółki jawne, partnerskie i komandytowe.
Porównanie spółki komandytowej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Czym się zatem różnią od siebie spółki komandytowa i z ograniczoną odpowiedzialnością. Opiszemy to pod różnymi względami.
Forma prawna i podmiotowość spółki komandytowej i spółki z o.o.
Zarówno spółka komandytowa jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadają podmiotowość prawną.
Spółka komandytowa jest spółka osobową powołaną przez co najmniej dwie osoby dla prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową. To główna różnica między tymi dwoma formami prawnymi.
Odpowiedzialność za długi
W przypadku spółki z o.o. jej wspólnicy nie odpowiadają osobiście za długi. Odpowiada za nie sama spółka, ale tylko do wysokości kapitału założycielskiego.
W spółce komandytowej sprawa odpowiedzialności za długi jest bardziej skomplikowana. Osoba zarządzająca spółką, czyli komplementariusz odpowiada za jej zobowiązania do pełnej wysokości swojego majątku.
W lepszej sytuacji jest komplementariusz czy komplementariusze, bo może ich być wielu. Oni odpowiadają tylko do wysokości swojego wkładu.
Wpłaty i wkłady w spółce komandytowej i sp. z o.o.
Komplementariusz wkłada zwykle do spółki największą kwotę pieniędzy albo największy wkład rzeczowy. Powstająca spółka jest jakby „jego projektem” a jego wpłata jest zabezpieczeniem. Komandytariusze wkładają do projektu swoje pieniądze lub rzeczy, żeby mieć udziały w przedsięwzięciu.
W spółce z o.o. udziałowcy wpłacają swój wkład w formie pieniężnej lub rzeczowej i składa się on na kapitał zakładowy.
Zarządzanie w spółkach
W spółce komandytowej zarządzaniem zajmuje się komplementariusz. W spółce z o.o. za zarządzanie odpowiada zarząd powołany przez właścicieli. Może być jedno lub wieloosobowy.
Podział zysków i strat w spółce komandytowej i spółce z o.o.
W spółce komandytowej podział zysków jest określony w umowie. Zwykle jest określany proporcjonalnie do udziałów w kapitale spółki, ale może być dzielony inaczej. Komplementariusz może mieć określoną w umowie kwotę stałą, ale może to być też procent od zysków.
W spółce z o.o. podział zysków jest też zgodny z umową spółki. Może być proporcjonalny do udziałów w kapitale zakładowym. Zysk może też nie być dzielony tylko przeznaczony na inwestycje.
Spółka komandytowa a spółka z o.o. – proces zakładania
Do założenia spółki komandytowej konieczny jest notariusz, przed którym udziałowcy muszą podpisać umowę spółki. Spółki komandytowej nie da się założyć online.
W przypadku zakładania spółki z o.o. można to zrobić online, jeśli jest to spółka prosta. W innych przypadkach trzeba się udać do notariusza i tam podpisać umowę spółki.
Dalsze kroki w przypadku obu spółek są właściwie takie same: rejestracja w KRS, wpłacenie kapitału, uzyskanie NIP i REGON, zgłoszenie do ZUS. I oczywiście konieczne zezwolenia czy koncesje jeśli spółka będzie działała na rynku tak regulowanym.
Koszty związane z prowadzeniem spółek
Główne koszty zewnętrzne przy zakładaniu spółek to opłacenie notariusza i wpisu do KRS. Koszt notariusza będzie zależał od stopnia skomplikowania umowy spółki. Koszt KRS w obu wypadkach to 600 złotych.
Każda spółka musi prowadzić księgowość albo zatrudniając własnego księgowego albo opłacając usługi księgowe w firmie zewnętrznej.
W przypadku spółki komandytowej dodatkowym kosztem jest coroczny audyt. Nie ma takiego obowiązku w przypadku spółki z o.o.
Czy da się przekształcić spółkę komandytową i sp. z o.o.?
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwe według polskiego prawa. Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową też jest możliwe. W obu przypadkach jest to proces skomplikowany i wymagający konsultacji z prawnikiem.
Która forma prawna lepsza dla Twojego biznesu – spółka komandytowa czy spółka z o.o.?
Zarówno sp. z o.o. jak i sp. k mają swoje wady, zalety i ograniczenia. Zakładając firmę warto się dobrze zastanowić jaką formę prawną wybrać. Zmiana tego może być dość skomplikowana i kosztowna.
Nasi doświadczeni specjaliści mogą doradzić w dokonaniu właściwego wyboru. Pomożemy też w rejestracji spółki w Warszawie czy w innym miejscu. Możemy po rozpoznaniu potrzeb sami załatwić wszystkie formalności. Przyszły przedsiębiorca będzie musiał być obecny tylko przy podpisywaniu dokumentów.
Oferujemy również gotowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy sprzedaży spółek prawie wszystkie formalności można załatwić na odległość. Konieczne jest tylko podpisanie dokumentów u notariusza, ale nie musimy się tam spotkać o tej samej porze.
Zarejestruj spółkę komandytową z pomocą Biznes Spot! Korzystając z naszych usług rejestracji spółki komandytowej oraz outsourcingu księgowości Twojej firmy, możesz mieć pewność, że ten obszar będzie działał sprawnie i bezproblemowo.