Osoba, która założyła sklep internetowy i zarejestrowała działalność

Sklep internetowy – czy trzeba rejestrować działalność i gdzie go otworzyć?

Spis treści:

  1. Rejestracja sklepu internetowego – formy prawne
  2. Jak otworzyć sklep internetowy bez rejestracji działalności?
  3. Koszty związane z rejestracją sklepu internetowego
  4. Zalety prowadzenia sklepu online z wirtualnym biurem

Założenie sklepu internetowego może być świetnym sposobem na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale wiąże się z wyborem formy prawnej, kosztami rejestracji oraz decyzją, gdzie sklep zarejestrować. W tym artykule przedstawimy różne opcje zakładania sklepu internetowego oraz omówimy, dlaczego wirtualne biuro może być korzystnym rozwiązaniem.

Baner informacyjny o ofercie firmy Biznes Spot

Rejestracja sklepu internetowego i wybór odpowiedniej formy prawnej

W przypadku takich osób, ale oczywiście nie tylko niezłą opcją wydaje się prowadzenie sklepu internetowego. Akurat w przy takiej formie działalności ogólna orientacja, w tym również w sposobie działania urzędów może być przydatna. Osobną kwestią jest oczywiście wybór dziedziny, którą trzeba poznać by z powodzeniem prowadzić sklep. No i kluczowa, jak w przypadku każdego własnego biznesu jest najlepsza forma prawna dla planowanej działalności.

Jak otworzyć sklep internetowy w formie działalności gospodarczej?

Najprostszą formą prawną własnej firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. jej założenie jest proste. Przed przystąpieniem do rejestracji należy przygotować podstawowe informacje, czyli: PESEL, adres rejestracji firmy, jej nazwa, przewidywana data rozpoczęcia działalności, określenie PKD najlepiej opisujących rodzaj planowanej aktywności, formę opodatkowania oraz dane kontaktowe.

Z przygotowanym zestawem danych możliwa jest rejestracja działalności. Trzeba zalogować się profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym na stronie CEIDG wybierając opcję “Złóż wniosek CEIDG-1”. Należy wypełnić i zatwierdzić wniosek.

Taka formalna rejestracja powoduje nadanie numeru NIP i REGON oraz oznacza zgłoszenie firmy do ZUS. Nie trzeba na razie podejmować dodatkowych działań w urzędzie skarbowym i ZUS. Będzie jednak konieczne odwiedzenie ZUS i to w ciągu siedmiu dni od formalnego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przez pierwsze dwa lata można rozliczać się z ZUS po preferencyjnych, dużo niższych stawkach.

Z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej wiążą się co najmniej dwie konsekwencje prawne, które mogą być groźne. Są to: odpowiedzialność całym prywatnym majątkiem za ewentualne zobowiązania oraz konieczność płacenia ZUS co bywa dobijającym młode firmy obciążeniem. Niepłacenie ZUS jest możliwe tylko w przypadku, gdy płaci go w odpowiedniej wysokości firma zatrudniająca przedsiębiorcę.

Żeby prowadzić sprzedaż internetową jakichś rzeczy zwykle trzeba je wcześniej kupić. Nierzadko zdarzają się nietrafione zakupy. To generuje koszty i może doprowadzić młodą firmę do bankructwa, co w przypadku takiej formy prowadzenia działalności może mieć opłakane skutki.

Jak otworzyć sklep internetowy jako spółka?

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardziej skomplikowane. Może się okazać, że nie da się tego przeprowadzić przez internet.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć przez internet, konkretnie w serwisie Ministerstwa Sprawiedliwości S-24 albo w sposób tradycyjny u notariusza. Warto założyć spółkę przez internet, bo nie wymaga to dużej wiedzy i jest szybkie. Jednak w tej formie można założyć tylko prostą spółkę. Przy bardziej skomplikowanej formie trzeba to zrobić w tradycyjny sposób.

Rejestrację spółki przez internet można przeprowadzić na stronie https://ems.ms.gov.pl. Początek to rejestracja konta użytkownika, następnie należy się na nie zalogować, wybrać opcję rejestracji nowej spółki. Dalej za rękę prowadzi formularz, który trzeba wypełnić. Aby zarejestrować działalność w formie spółki wspólnicy muszą podpisać dokumenty przy użyciu profilu zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego.

Wypełniony wniosek przesyła się za pośrednictwem systemu. Sąd rejestrowy dokona rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Numery KRS, REGON i NIP zostają nadane automatycznie.

Drugą metoda zakładania spółki jest tradycyjna. Przy tej formie można przyjąć dowolną treść umowy spółki, jeśli oczywiście jest zgodna z prawem. W tym przypadku nie trzeba mieć wkładu pieniężnego do spółki. Wspólnik może wnieść na przykład wkład rzeczowy.

Umowę spółki zawiera się w takim przypadku u notariusza. Następnie trzeba złożyć wniosek o rejestrację do KRS. Nadanie NIP i REGON odbywa się automatycznie.

Niezależnie od tego w jaki sposób zostanie założona spółka należy podjąć decyzję czy firma ma być płatnikiem VAT czy nie. Jeśli tak trzeba wystąpić o to do urzędu skarbowego. Spółka musi mieć konto firmowe, także jest to kolejna rzecz, którą trzeba załatwić.

Pozostaje jeszcze ZUS. I tu jest dobra wiadomość, bo właściciel nie musi płacić ZUS z powodu samego faktu, że założył spółkę. W ZUS musisz zarejestrować pracowników, którzy nie są zatrudnieni gdzie indziej na pełny etat.

Wybór prawnej formy biznesu jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma jeszcze jedną zaletę. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do wysokości kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy, to zaledwie pięć tysięcy złotych. Nie ma więc takiego zagrożenia utratą dorobku życia jak przy jednoosobowe działalności.

Jak założyć sklep internetowy bez działalności?

Polskie przepisy od kilku lat przewidują prawo przedsiębiorców do prowadzenia działalności bez rejestracji. Jednak sklep bez działalności będzie tworem ułomnym. Prowadzenie sklepu internetowego wymaga chociażby założenia strony. A to już jest poważna inwestycja. Sprzedaż bez własnej strony jest możliwa w zasadzie tylko na platformie takiej jak Allegro, Amazon, OLX czy Vinted.

Przez wiele lat można było prowadzić działalność na takich platformach de facto nielegalnie, ale bez większego ryzyka dostrzeżenia tego przez urząd skarbowy i tym samym poniesienia bolesnych konsekwencji. Obecnie prowadzenie regularnej sprzedaży bez rejestracji jest obarczone bardzo dużym ryzykiem. Platformy sprzedażowe będą bowiem miały obowiązek przekazać skarbówce dane o sprzedających i o wartości ich działalności. Jest to wynik spóźnionej mocno ustawy implementującej dyrektywę UE mającą na celu ukrócenie oszustw. Co istotne platformy będą raportować do tyłu za 2023 rok, bo poprzedni rząd nie implementował obowiązującego prawa UE. Zgodna z prawem jest sprzedaż okazjonalna, która według dyrektywy nie może przekroczyć wartości 2000 euro rocznie.

Są tu jeszcze polskie przepisy. Stanowią one, że między innymi sprzedaż okazjonalna jest legalna bez rejestracji. Jednak sprzedawać bez rejestracji można tylko na niewielką skalę. Zatem taka sprzedaż bez działalności może mieć ekonomiczny sens, jeśli będzie prowadzona bezinwestycyjne co umożliwiają platformy sprzedażowe.

Prawo przedsiębiorców stanowi, że sklep internetowy bez działalności czy inny rodzaj biznesu możesz prowadzić do uzyskania miesięcznego przychodu w wysokości 75 procent minimalnego wynagrodzenia. Pojęcie przychód, często jest mylone z dochodem a jest to zupełnie co innego. Przychód oznacza wszystkie uzyskane z działalności pieniądze. Przy czym urzędu skarbowego nie interesują twoje koszty działalności. Nie możesz ich odliczyć. Drugi warunek – prowadzić działalność nierejestrowaną mogą tylko osoby, które nie prowadziły firmy w ciągu minionych 60 miesięcy. W momencie, gdy przekroczysz wyznaczony limit przychodowy musisz zarejestrować firmę.

Czy sklep internetowy trzeba zarejestrować?

Nie ma osobnych przepisów nakazujących zgłaszanie gdzieś działania sklepu. Wymagania związane z prowadzeniem sklepu są takie same jak przy każdej innej działalności, chyba że sprzedaż ma obejmować towary objęte innymi przepisami jak na przykład alkohol.

Jak założyć sklep internetowy? Koszty rejestracji działalności

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zasadniczo bezpłatne. Ale żeby prowadzić działalność trzeba jednak ponieść jakieś niewielkie koszty jak chociażby zamówienie pieczątki, która jest niezbędna w kontaktach z urzędami.

Opłata za rejestrację spółki w S24 wynosi około 350 złotych z czego 100 złotych to koszt ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób tradycyjny jest dużo droższe. Same opłaty sądowe wynoszą w tym przypadku około 600 złotych. Tak jak przy zakładaniu spółki internetowo 100 złotych z tej kwoty to koszt ogłoszenia powstania firmy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Głównym kosztem będzie w tym przypadku usługa notariusza. Jego taksa będzie zależna między innymi od stopnia skomplikowania umowy spółki.

Gdzie możesz założyć własny sklep internetowy?

Sklep internetowy możesz prowadzić we własnym domu, w garażu, w wynajętym magazynie czy innym dogodnym miejscu. Ale czym innym jest fizyczne prowadzenie sklepu a czym innym miejsce jego formalnej rejestracji, czyli konkretny adres jaki klienci zobaczą na stronie internetowej a bardziej wnikliwi w KRS czy CEIDG. Warto rozważyć założenie sklepu w wirtualnym biurze.

Zarejestrowana działalność e-commerce a wirtualne biuro – dlaczego warto?

Dlaczego więc warto prowadzić sprzedaż internetową posługując się adresem wirtualnego biura? Jest co najmniej kilka korzyści z takiego rozwiązania, które nakreślimy poniżej.

Profesjonalny wizerunek

Rejestrując sklep internetowy w wirtualnym biurze można wybrać pasujący nam i jednocześnie prestiżowy adres w centrum miasta. Wybór jest duży.

Elastyczne rozwiązanie dla rozwoju sprzedaży online

Jedną z podstawowych kwestii spędzających sen z powiek planującym założenie pierwszego biznesu są koszty prowadzenia działalności. Zazwyczaj na starcie jest to mała skala i cały towar można zmieścić w kącie pokoju, a jeśli biznes wyjdzie wynajmowane są coraz większe magazyny. Takie przeprowadzki są rzeczą naturalną w rozwijającej się firmie. Na rynku funkcjonuje też taki model sprzedaży internetowej, w którym prowadzący sklep nie styka się z towarem. Dostawy przychodzą do centrum logistycznego i stamtąd rzeczy są rozsyłane do odbiorców.

Jeśli zarejestrujesz firmę w jakimś niewielkim pomieszczeniu, które było dobre w początkach działalności to przy przeprowadzce będziesz ją musiał przerejestrować pod nowy adres. To oznacza stratę czasu i pieniędzy. Żeby tego uniknąć warto zarejestrować działalność w wirtualnym biurze. W takim przypadku masz jeden niezmienny adres co jest też istotne wizerunkowo. Firma zmieniająca ciągle adresy może nasuwać podejrzenia, że przed czymś ucieka.

Ochrona prywatnych danych

Wiele osób zaczynających przygodę z biznesem rejestruje firmę we własnym domu. Rozwiązanie to oznacza podanie do publicznej wiadomości prywatnych danych, które lepiej, żeby były chronione. Można sobie wyobrazić wiele sytuacji, w których podanie wszem i wobec miejsca zamieszkania może być wręcz niebezpieczne.

Rejestracja firmy z wirtualnym biurze załatwia tę sprawę. Przy okazji, jeśli zlecimy wirtualnemu biuru prowadzenie spraw księgowych i HR chronione będą też profesjonalnie dane naszych pracowników i kwestie finansowe.

Warto mieć na uwadze, że niedostateczna ochrona danych osobowych może słono kosztować. Ostatnio UODO nałożył 240 tysięcy złotych kary na firmę za to, że jej pracownik zgubił pendrive z danymi osobowymi jednej osoby.

Oszczędność czasu i kosztów prowadzenia sklepu on-line

Przy prowadzeniu sklepu internetowego zarejestrowanego w wirtualnym biurze niezłym rozwiązaniem jest jak się wydaje praca z domu. Jeśli towar jest fizycznie przechowywany i pakowany w centrum logistycznym nie ma potrzeby, żeby tracić czas i pieniądze na dojazdy. Nie ma też potrzeby wynajmowania pomieszczenia biurowego, żeby zarządzać sklepem.

Dostęp do dodatkowych usług

Wirtualne biura często mają w swojej ofercie dodatkowe usługi dla firm. Często są one tańsze dla podmiotów w nich zarejestrowanych. Można liczyć na obsługę księgową, HR, czasem na pomoc w działaniach PR. Cześć biur ma też w ofercie wynajem sal konferencyjnych a firmy zarejestrowane mają przy niektórych pakietach salę na kilka godzin miesięcznie za darmo. No i oczywiście załatwiona jest sprawa odbierania korespondencji, można zlecić odbieranie telefonów i inne usługi biurowe.