Spis treści:
- Jak założyć działalność mobilną?
- Popularne rodzaje działalności mobilnej
- Korzyści z prowadzenia działalności mobilnej
- Wirtualne biuro dla działalności mobilnej
- Dofinansowanie i wsparcie finansowe
Prowadzenie działalności mobilnej to elastyczna forma biznesu, w której usługi świadczone są u klienta, bez potrzeby posiadania stałej siedziby. W tym artykule omówimy, jak założyć działalność mobilną, jakie są jej popularne formy oraz jakie korzyści może przynieść przedsiębiorcom.
Założenie działalności mobilnej – jak to zrobić?
Założenie mobilnej działalności wiąże się z założeniem normalnej firmy. Co za tym idzie trzeba się zdecydować na jej formę prawną. Można wybierać między działalnością gospodarczą, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółką komandytową, jeśli chcemy połączyć siły kilku osób. Można też rozważać inne formy prawne jak spółka akcyjna, spółka kapitałowa, spółka jawna czy spółka komandytowo-akcyjna.
Najprościej jest założyć jednoosobowa działalność gospodarczą. Można to zrobić całkowicie online, nie wychodząc z domu i bezkosztowo. Wszystkie dane wpisuje się w formularz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Założenie różnych form spółek wymaga już więcej zachodu. W tym przypadku jeszcze najłatwiej jest założyć prostą spółkę z o.o. Można to zrobić w serwisie Ministerstwa Sprawiedliwości s24 gdzie po prostu wypełnia się rubryki w formularzu.
Trzeba sprawdzić czy wybrany rodzaj działalności nie wiąże się przypadkiem z koniecznością uzyskania zezwoleń, koncesji, czy na przykład zgłoszenia do jakiegoś urzędu.
Rejestracja działalności w urzędzie skarbowym i ZUS
Jednoosobowa mobilna działalność gospodarcza wymaga zgłoszenia do ZUS. Zgłoszeni muszą być wszyscy pracownicy i właściciel. W przypadku niektórych innych form działalności zgłoszenie będzie musiało obejmować wszystkich pracowników, ale już niekoniecznie właściciela. Tak jest na przykład w spółce z o.o., gdy prowadzenie mobilnej firmy zostało przez właściciela przekazane pracownikom a on sam nie świadczy pracy. Na zgłoszenie do ZUS ustawodawca dał siedem dni od założenia firmy.
Prowadzenie mobilnej działalności, jeśli chodzi o podatki, podlega takim samym zasadom jak prowadzenie stacjonarnej działalności. Generalnie założenie firmy łączy się z koniecznością załatwienia formalności zgłoszeniowych we właściwym urzędzie skarbowym. Wyjątkiem jest działalność jednoosobowa. W tym przypadku NIP jest nadawany przy rejestracji w CEIDG. Obowiązek rejestracji takiej działalności następuje po przekroczeniu przez firmę granicy 200 tysięcy złotych przychodu w danym roku podatkowym. Wtedy trzeba zgłosić firmę do VAT.
Wybór formy opodatkowania
Założenie działalności gospodarczej pozwala na spory wybór między formami opodatkowania. Można przyjąć opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli tak jak każdy pracownik. W rozliczeniu rocznym można skorzystać z różnych odliczeń i ewentualnie rozliczyć się z małżonkiem.
Możliwe jest opłacanie podatku liniowego w wysokości 19% dochodu. Podatnik może pomniejszyć przychód o poniesione koszty i skorzystać z niektórych ulg w zeznaniu rocznym.
Jednoosobowa mobilna działalność może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tej formie opodatkowania nie ma możliwości odliczenia poniesionych kosztów. Stawki podatku są tutaj dużo niższe niż w przypadku zasad ogólnych i podatku liniowego. Stawki są też uzależnione od rodzaju wykonywanej działalności.
Karta podatkowa to według licznych opinii najprostsza forma opodatkowania. Nie trzeba prowadzić ksiąg a jedynie do końca stycznia rozliczyć odpowiedni PIT za rok poprzedni. Dla różnych rodzajów działalności obowiązują różne stawki opodatkowania.
Popularne rodzaje działalności mobilnej
Wiele rodzajów działalności można wykonywać w formie mobilnej, bo jest dostępne wyposażenie mobilne do wielu prac. Jednak tylko niektóre typy działalności upowszechniły się w takiej formie.
Działalność usługowa
Jednymi z najpopularniejszych rodzajów działalności mobilnej są usługi. Tu z kolei rekordy popularności biją mobilna działalność kosmetyczna oraz mobilna działalność fryzjerska. Mobilny gabinet kosmetyczny znajduje klientów wśród osób powszechnie znanych, które nie chcą być widziane w trakcie zabiegów upiększających. Na klientów można też liczyć wśród osób starszych i schorowanych. Wyposażenie mobilnego salonu kosmetycznego mieści się w przeciętnej wielkości samochodzie osobowym.
Na podobną grupę odbiorców może liczyć mobilny salon fryzjerski. Wyposażenie mobilne salonu fryzjerskiego zajmuje podobną ilość miejsca co mobilna kosmetyczka.
Bardzo popularne są oczywiście mobilne usługi sprzątania. Można powiedzieć, że ta branża jest zdominowana przez usługi mobilne. Ale są też mobilne myjnie i warsztaty samochodowe, mobilne usługi naprawy sprzętu RTV, AGD i komputerów.
Handel mobilny
Działalnością mobilną może też być handel. Od zarania dziejów istniał handel obwoźny i obnośny. I nadal ma się dobrze. W wielu miastach i wsiach w stałe dni tygodnia odbywają się targi. Sprzedają na nich nie tylko miejscowi rolnicy, ale również kupcy jeżdżący z targu na targ. Handlem mobilnym są również spotykane na małych wsiach sklepy w samochodach. Taka działalność mobilna umożliwia dotarcie do klientów, którzy by nie dotarli do sklepu. Do tego dochodzi coraz popularniejsza oferta food trucków.
A czym jest cały handel internetowy jak nie handlem mobilnym. Część sklepów internetowych nie ma swojej fizycznej siedziby. Właściciele sprzedają towar, który leży w magazynie centralnym.
Usługi doradcze i edukacyjne (np. coaching online, kursy zdalne)
Formę mobilną przybrała duża część edukacji. Mobilnie można studiować różne kierunki, uczyć się języków, uczyć się niektórych zawodów. Mobilny bywa coaching, pomoc psychologa, również dziennikarze coraz częściej nie pokazują się w redakcjach.
Prowadzenie mobilnej działalności – jakie korzyści z tego wynikają?
Mobilna działalność fryzjerska czy mobilne usługi kosmetyczne pozwalają dotrzeć z ofertą do klientów, którzy sami by nie dotarli do salonu. To samo dotyczy na pewno mobilnego sklepu. Ale w innych dziedzinach działalność prowadzona mobilnie też ma zalety.
Nie można zapominać o wygodzie usługodawcy. Działalność mobilna umożliwia zaoszczędzenie czasu. Zamiast siedzieć w firmie i czekać na klienta dojeżdża się do niego na określoną godzinę.
Zalety działalność mobilnej to między innymi oszczędności wynikające z braku konieczności wynajmowania i urządzania siedziby. Fizyczna siedziba firmy mobilnej może być w schowku a oficjalna w wirtualnym biurze. Przy działalności nie wiążącej się z koniecznością fizycznej obecności działalność mobilna daje możliwość pracy z działki czy wynajętego w Hiszpanii domu.
Można tu jeszcze wymienić łatwiejszy kontakt z klientami, jeśli to usługodawca się pofatyguje. Zalety działalności mobilnej w każdej branży będą trochę inne, ale na pewno warto rozważyć rozpoczęcie działalności mobilnej.
Wirtualne biuro dla działalności mobilnej – korzyści i możliwości
Jeśli planujesz rozpoczęcie działalności mobilnej warto żebyś rozważył zarejestrowanie firmy w wirtualnym biurze. Usługa wirtualnego adresu dla firmy wydaje się wymarzona w takim przypadku. To stosunkowo tania opcja a jednocześnie pewna, bo takie firmy działają w sposób stabilny i nie przeprowadzają się z byle powodu.
Profesjonalne wrażenie dla klientów poprzez posiadanie stałego adresu
Stały adres w centrum miasta robi dobre wrażenie na klientach. Liczy się to, że nie ma w adresie numeru mieszkania, co od razu ustawia firmę na słabej pozycji.
Obsługa poczty i telefonów przez zewnętrzną firmę
Odbieranie poczty i powiadamianie o niej jest standardową usługą firm prowadzących wirtualne biura. Ale zależnie od potrzeb można też zamówić dodatkowe usługi. Przesyłki mogą być otwierane, skanowane i przesyłane właścicielowi firmy.
Można zamówić stacjonarny numer telefonu, który będzie odbierany w imieniu firmy a wiadomości notowane i przekazywane. Ewentualnie można zlecić przełączanie na komórkę przedsiębiorcy rozmów określonego typu.
Elastyczność wynikająca z braku potrzeby posiadania fizycznej siedziby
Podjęcie współpracy z wirtualnym biurem zwalnia przedsiębiorcę, który zdecyduje się na prowadzenie mobilnego salonu nawet od konieczności bywania w formalnej siedzibie firmy. Wszystko można załatwić on-line w dogodnych godzinach.
Dofinansowanie na działalność mobilną
Jest wiele programów oferujących dofinansowanie na firmę mobilną. Różne są wymagania jakie trzeba spełnić, aby wniosek mógł zostać rozpatrzony, ale podstawowym wymogiem jest opracowanie biznesplanu.
Dofinansowania i granty dostępne dla przedsiębiorców mobilnych
Dofinansowanie na firmę mobilną oferują na przykład powiatowe urzędy pracy. Dofinansowanie PUP na działalność mobilną jest kierowane do osób, które straciły pracę, ale mają pomysł na siebie. Wymagania są różne, bo ustalają je same powiaty. Aby wniosek o dofinansowanie na działalność mobilną, mobilny gabinet kosmetyczny, mobilny salon fryzjerski, mobilny warsztat czy inną działalność było wzięte pod uwagę trzeba przedstawić biznesplan.
Możliwości uzyskania kredytów i pożyczek na rozwój działalności
Większość banków ma programy skierowane do przedsiębiorców. Zazwyczaj to oferta obsługi księgowej po preferencyjnych cenach w zamian za założenie firmowego konta. Niektóre banki mają jednak szersze oferty finansowania przedsiębiorców.
Wsparcie ze strony instytucji publicznych i funduszy unijnych
Poza dofinansowaniem z PUP można liczyć na wsparcie z innych źródeł. Działa państwowy program pożyczki na start w biznesie. Jeśli chodzi o dotacje unijne to są one często nastawione na podnoszenie kwalifikacji, ale można znaleźć takie skierowane bezpośrednio na wsparcie startu firmy. Jeśli chodzi o konkretne programy, to w gminach oraz w powiatach są specjaliści, którzy pomogą wybrać coś dopasowanego do sytuacji.
Biznes Spot – wsparcie i porady dla przyszłych przedsiębiorców
W Biznes Spot możesz liczyć na wsparcie przy zakładaniu firmy i przy jej prowadzeniu. Możemy założyć firmę dla Ciebie, możesz kupić gotową spółkę. Mamy długoletnie doświadczenie we współpracy z młodymi firmami. W końcu wirtualne biuro to idealne miejsce na rejestrację nowej firmy.
Prowadzimy też biuro serwisowane w formie jedno lub kilkuosobowych gabinetów. Naszym klientom oferujemy dostęp do sal konferencyjnych.
Oferujemy trzy lokalizacje w pod prestiżowymi adresami w centrum Warszawy. Jesteśmy firmą butikową, dlatego nasi klienci mogą liczyć na indywidualne traktowanie.