Strona główna > Blog > Zakładanie firmy > Wszystko, co trzeba wiedzieć o założeniu spółki z o.o. – wady i zalety

Wszystko, co trzeba wiedzieć o założeniu spółki z o.o. – wady i zalety

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) wiąże się z określonymi zaletami, takimi jak ochrona majątku wspólników, ale również z pewnymi formalnościami i kosztami. W artykule omówimy najważniejsze wady i zalety tej formy działalności oraz wymagania związane z jej założeniem.

Baner informacyjny o ofercie firmy Biznes Spot

Co to jest spółka z o. o.?

Spółka z o.o. jest to, jak sama nazwa wskazuje wspólne przedsięwzięcie biznesowe dwóch lub więcej podmiotów. Jednak, żeby nie było tak łatwo, możliwe jest też założenie jednoosobowej spółki z o.o. Nie ulega natomiast wątpliwości, że najważniejszą cechą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest właśnie owa ograniczona odpowiedzialność udziałowców. Odpowiadają oni tylko do wysokości kapitału zakładowego.

Najważniejsze cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Najważniejszą, niewątpliwie cechą spółki z o.o. jest fakt ograniczenia odpowiedzialności wspólników do wysokości wpłaconego kapitału. Minimalny kapitał do założenia spółki to zaledwie pięć tysięcy złotych. Przy czym ten kapitał nie jest zablokowany. Po załatwieniu formalności możemy go spokojnie spożytkować na działalność firmy.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – wady

Założenie spółki z o.o. i potem prowadzenie takiej firmy wiąże się z pewnymi niedogodnościami.

Czasochłonne założenie spółki przed notariuszem lub przez Internet

Założenie spółki z o.o. jest bardzo sformalizowane co niewątpliwie nie jest zaletą tej formy prowadzenie biznesu. Lepiej, jeśli dokumenty do założenia spółki przygotuje notariusz. Oczywiście można skorzystać z bazy wiedzy zgromadzonej w internecie. Znajdzie się tam też wzór umowy spółki jednak pomoc prawnika przy rejestracji spółki jest wskazana. Oczywiście podnosi to znacznie koszty założenia spółki.

Zawiązanie spółki i rejestracja KRS jest też czasochłonne. Może zająć nawet do kilku tygodni. Zależy to między innymi od stopnia skomplikowania umowy spółki.

Dużo krócej trwa założenie spółki przez platformę s24. Jednak zawiązanie spółki w ten sposób jest możliwe tylko w przypadku podmiotu o prostej strukturze. Założenie spółki przez s24 jest niemożliwe, gdy na przykład któryś w udziałowców chce wnieść do niej nieruchomość czy maszyny. Platforma s24 przyjmuje tylko wkłady pieniężne.

Niestety spółka z o.o. jest podwójnie opodatkowana. Żeby wypłacić zarobione pieniądze trzeba najpierw opłacić 19% podatek CIT. Kolejne 19% trzeba zapłacić od podziału zysku. Takich niedogodności nie spotkamy przy jednoosobowej działalności gospodarczej, ale trzeba pamiętać, że tam w razie niepowodzenia odpowiadamy całym majątkiem.

Formalności po założeniu spółki z o. o. – pełna księgowość

Decydując się na założenie spółki z o.o. trzeba się liczyć z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości. Wymaga to wiedzy i bieżącego dokształcania. W rezultacie prowadzenie tej sfery biznesu najlepiej powierzyć doświadczonemu księgowemu bądź biuru rachunkowemu.

Dlaczego warto rozważyć założenie? Zalety spółki z o.o.

Zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to na przykład stosunkowo niskie koszty jej założenia. Jeśli przygotowanie umowy spółki nie jest skomplikowane i tym samym nie jest konieczna umowa notarialna koszty założenia spółki wyniosą 350 złotych. Z tego 250 złotych kosztuje rejestracja krs a 100 złotych ogłoszenie tego faktu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Otwarcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza też oczywiście, że w razie niepowodzenia przedsięwzięcia wspólnicy odpowiadają tylko do wysokości kapitału zakładowego.

Rejestracja spółki z o.o. umożliwia też uniknięcie płacenia składki ZUS. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku prowadzenia spółki przez dwóch lub więcej udziałowców. Nie są oni bowiem traktowani jak pracownicy. Rejestracja spółki z o.o. jednoosobowej oznacza, że jej właściciel jest jednocześnie jej pracownikiem i ZUS musi płacić.

Kto może założyć spółkę z o.o.?

Sp. z o.o. mogą utworzyć dowolne osoby fizyczne lub osoby prawne bez względu na posiadane obywatelstwo lub miejsce siedziby spółki.

Wspólnik w spółce z o.o. – kto to może być?

Wspólnikiem w spółce z o.o. może być każda osoba fizyczna, jeśli nie podlega jakimś osobistym ograniczeniom wynikającym na przykład z wyroku sądu.

Wspólnikami mogą też być firmy o różnych formach prawnych. Możliwe jest mieszanie podmiotów o różnych statusach. Wspólnikami jednej spółki może być osoba fizyczna i dajmy na to spółka akcyjna.

Jedyne ograniczenie wynikające z prawa polega na tym, że udziałowcem spółki z o.o. nie może być jednoosobowa spółka z o.o.

Rodzaje działalności w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń co do działalności prowadzonej przez spółkę z o.o. Oczywiście musi to być działalność zgodna z polskim prawem. Na wiele rodzajów działalności trzeba uzyskać jednak dodatkowe zgody albo koncesje.

Główne sposoby założenia spółki z o.o.

Spółkę z o.o. można zakładać samemu, ale ponieważ jest to dosyć skomplikowane łatwo popełnić błędy. Może to wydłużyć proces zakładania firmy, może też okazać się kosztowne. Prostsze niż zakładanie spółki z o.o. tradycyjnym sposobem jest przeprowadzenie procedury przez internet, ale też można natknąć się na schody.

Wydaje się, że najpewniejszą metodą jest zlecenie rejestracji spółki specjalistycznej firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie. Wtedy unikniemy błędów i będzie szybciej.

Ważne dla dalszej działalności może okazać się miejsce rejestracji spółki. Jak twierdzą profesjonaliści rejestracja spółki w Warszawie zapewnia największy spokój. Tutejsze urzędy skarbowe są tak zawalone robotą, że skupiają się na naprawdę dużych nieprawidłowościach a nie na groszowych przeoczeniach.

Koszty prowadzenia spółki z o.o.

Przy zakładaniu spółki z o.o. koszty są zależne od sposobu jej zakładania. Najtańsze jest założenie samemu spółki przez Internet. Konieczne jest opłacenie rejestracji w KRS – 250 złotych i 100 złotych za ogłoszenie rejestracji spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. No i jeszcze kilkudziesięciozłotowy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Przy tradycyjnej metodzie zakładania dochodzi koszt notariusza, który jest uzależniony od wysokości kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy niezbędny by założyć spółkę to pięć tysięcy złotych. Jednak może to być dowolnie wysoka suma. Im wyższy kapitał zakładowy tym wyższa wiarygodność spółki na rynku. Oznacza to też większe ryzyko w razie niepowodzenia, bo spółka z o.o. odpowiada za długi właśnie do wysokości swojego kapitału.

Pomoc przy założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Założenie spółki przez internet jest stosunkowo proste. Platforma s24, można powiedzieć, że prowadzi za rękę przez wszystkie etapy. Ale założenie spółki przez platformę s24 jest możliwe tylko gdy spółka z o.o. ma mieć najprostszą możliwą formę. Jeśli jednak spółka z o.o. ma mieć w swoim kapitale początkowym na przykład wkład w postaci rzeczowej dokumenty do założenia spółki i tym samym tworzenie spółki staje się dość skomplikowane. W takim przypadku przygotowanie i zawarcie umowy spółki lepiej zlecić specjalistom.

Oczywiście pomoc przy zakładaniu spółki nie jest bezpłatna. Jeśli chcesz założyć spółkę zlecając formalności wyspecjalizowanej firmie jak Biznes Spot musisz doliczyć jej prowizję, ale to sposób na najszybsze i fachowe załatwienie sprawy. Polecamy założenie spółki z nami.

Wydaje się, że spółka z o.o. jest w Polsce stanowczo niedoceniona jako forma prowadzenia biznesu. Dominują na naszym rynku jednoosobowe działalności gospodarcze. Ta forma jest oczywiście prostsza. Jednak trzeba ciągle przypominać, że zobowiązania spółki regulowane są do wysokości kapitału zakładowego. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej istnieje ryzyko utraty całego osobistego majątku.

Cat Foto
Jeśli interesuje Cię jedna z naszych usług lub potrzebujesz indywidualnej oferty, wypełnij formularz

Wyślij zapytanie