Spis treści
Kwalifikowany podpis elektroniczny to cyfrowa forma poświadczenia dokumentu, która ma taką samą moc prawną jak odręczny podpis. Jest niezbędny do załatwiania formalności online, takich jak zawieranie umów na odległość, składanie deklaracji podatkowych czy kontakt z urzędami. W artykule omawiamy, jak uzyskać taki podpis oraz jakie są dostępne opcje jego wykorzystania.
Jak wygląda kwalifikowany podpis elektroniczny
Wspomniane wyżej podpisy nie są równoznaczne z odręcznym. Na pewno nie można liczyć na to, że da się funkcjonować w świecie biznesu ze zwykłym podpisem cyfrowym. Do tego konieczny jest podpis kwalifikowany, inaczej certyfikowany podpis cyfrowy. Dopiero on jest równoznaczny z osobistym odręcznym autografem.
Tego rodzaju podpis jest najbardziej zaawansowaną formą poświadczenia dokumentu. Jest on uznawany w stosunkach gospodarczych w całej Unii Europejskiej oraz w wielu państwach poza UE.
Używając takiej sygnatury na terenie Polski, można między innymi zawierać umowy na odległość, składać deklaracje podatkowe, podpisywać i wysyłać deklaracje w systemie Płatnik, składać sprawozdania finansowe do KRS. Poza tym można oczywiście używać takiego podpisu do prywatnych kontaktów z urzędami, firmami czy innymi osobami.
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest płatny i wydaje się go na określony czas. Do uzyskania go konieczne jest osobiste spotkanie z osobą upoważnioną do weryfikacji danych osobowych. Podpis można uzyskać w formie całkowicie cyfrowej lub dla bardziej konserwatywnych osób w formie fizycznego pendrive USB.
Formalności związane z zakupem podpisu kwalifikowanego i sam zakup można załatwić on-line na stronie dostawcy certyfikatu. Jednak jak już podamy wszystkie dane i cechy dokumentów tożsamości pojawi się komunikat, że teraz musimy się zgłosić do upoważnionego operatora w celu osobistego potwierdzenia tożsamości. Wiedząc zawczasu o tej koniecznej wizycie można sobie darować przeklikiwanie przez formularze i od razu pójść we właściwe miejsce. Tam załatwimy wszystko na miejscu, płacąc te same pieniądze za to dużo szybciej. Operator może też dojechać do klienta ze wszystkim, co niezbędne do wykupienia usługi.
Podpis kwalifikowany SimplySign
Podpis mobilny jest najnowocześniejszą formą sygnatury kwalifikowanej. Po wykupieniu usługi i weryfikacji tożsamości osoby mającej posługiwać się taką formą uwierzytelniania posługiwanie się narzędziem jest bardzo proste. Należy zainstalować aplikację cyfrowego uwierzytelnienia, która łączy się z chmurą obliczeniową. Gdy dostajemy dokument do podpisu, logujemy się do aplikacji, która wysyła jednorazowy kod będący w tym momencie naszym podpisem.
Elektroniczny podpis Certum Mini
Druga kwalifikowana forma poświadczania dokumentów jest dostępna pod postacią Pendrive USB. Żeby złożyć podpis, należy go wpiąć w gniazdo komputera potwierdzić swoją wolę. Pendrive trzeba mieć fizycznie ze sobą.
Jaki podpis elektroniczny wybrać?
Wydaje się, że lepszym a na pewno bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest działanie w chmurze. Telefon mamy zawsze ze sobą o pendrive łatwiej zapomnieć. Rozwiązanie mobilne pozwala na poświadczenie dokumentu na komórce i w komputerze. W drugim przypadku trzeba fizycznie podpiąć się do gniazda USB, czyli podpis można złożyć tylko w komputerze. Jedynie w przypadku braku dostępu do internetu palec USB może być lepszy. Tylko kto zawiera kontrakty na środku pustyni.