Strona główna > Blog > Zakładanie i prowadzenie działalności > Start-up – co to jest i czy warto go założyć w wirtualnym biurze?

Start-up – co to jest i czy warto go założyć w wirtualnym biurze?

Start-up to innowacyjna forma działalności, często związana z wysokim ryzykiem, ale również dużym potencjałem zysków. W artykule dowiesz się, czym jest start-up, jak go założyć krok po kroku oraz dlaczego warto rozważyć rejestrację w wirtualnym biurze.

Baner informacyjny o ofercie firmy Biznes Spot

Start up – definicja pojęcia

Nie istnieje jedna definicja startupu. W Polsce nie doczekaliśmy się na razie nawet jednoznacznej odpowiedzi językoznawców jak się to pisze. SJP i inne źródła podają startup lub start-up. W tym tekście będziemy zatem stosować wymienną pisownię.

A więc co to jest start-up? Można powiedzieć, że jest to nowo utworzona firma poszukująca modelu biznesowego mogącego zapewnić zyskowny rozwój. W większości przypadków podmioty określane tą nazwą związane są z technologiami informacyjnymi, komunikacyjnymi oraz sektorem high-tech.

Najczęściej wymieniane cechy startupu to innowacyjność, krótki czas działania – do pięciu najwyżej dziesięciu lat, poszukiwanie rentownego modelu biznesowego, dążenie do szybkiego wzrostu i działanie w warunkach dużego ryzyka.

Finansowanie start-upu często pochodzi ze środków własnych założycieli, ale często też wspierają je anioły biznesu i fundusze venture capital. Zdarza się też, że kapitał na start zbierany jest przy pomocy crowdfundingu.

Start-upy wyceniane na co najmniej miliard dolarów, pozostające własnością osób fizycznych czyli nienotowane na giełdzie określane są mianem unicorn.

Czym jest start-up i czy różni się od zwykłej firmy?

Świat startupów jest trochę zwariowany. Założenie startupu i jego rozwijanie wiąże się z dużo większym ryzykiem niż prowadzenie tradycyjnej firmy. Zwłaszcza dotyczy to startupu w Polsce gdzie naturalne ryzyko biznesowe jest potęgowane częstymi zmianami prawa.

W większości start-upy mają innowacyjny model biznesowy nastawiony na bardzo szybki wzrost. Ale też to co mają do zaoferowania to innowacyjny produkt czy usługa. Rozkręcenie startupu często polega na dążeniu do błyskawicznego wzrostu i zdobywania rynku przy minimalnym kapitale początkowym.

Zalety start-upów to między innymi zwykle większa równość, spłaszczona struktura organizacyjna dzięki czemu praca w startupie może przynosić więcej satysfakcji.

Wady startupu to ogromne ryzyko prowadzenia takiego biznesu. Zrobić start-up to jedno, ale rozwinąć go zarobić na nim to drugie.

Działalność startupu powoduje czasem kompletne wywrócenie rynku. Nowoczesne technologie, innowacyjne produkty czy usługi mogą zrewolucjonizować branżę.

Główne zalety startupu to innowacyjny charakter, elastyczność, agresywny wzrost i otwartość na ryzyko. I tym się głównie różni startup od tradycyjnej firmy.

Start-up – na czym polega jego działalność?

Działalność startupu polega na tworzeniu, rozwijaniu i skalowaniu innowacyjnych produktów lub usług. Często są one oparte na nowych technologiach.

Innymi słowy start-upy usiłują wejść na rynek oferując innowacyjne rozwiązania. Zdobywają rynek przekonując klientów do swojego pomysłu, błyskawicznie się rozwijają doprowadzając do upowszechnienia rozwiązania.

Jak założyć start up krok po kroku?

Zakładanie start-upu wygląda w Polsce tak samo jak zakładanie każdej innej firmy. Startup założyć można jako działalność gospodarczą, spółkę akcyjną, komandytową albo z spółkę z o.o. Najgorszym rozwiązaniem w przypadku startupu wydaje się działalność gospodarcza, bo ryzyko porażki jest duże a wchodzi w grę odpowiedzialność całym majątkiem.

Polski start-up nie ma żadnych specjalnych przywilejów. Musi spełniać te same warunki co inne nowopowstałe biznesy. A więc jeśli już mamy pomysł na wymiatający startup to trzeba opracować biznesplan. Następnym krokiem będzie pomysł na finansowanie startupu i zdobycie potrzebnych pieniędzy. Następnie trzeba wybrać formę prawną firmy i ją założyć.

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu start – up’u?

Mówi się, że młode firmy jeśli mają zaistnieć i utrzymać się na rynku wymagają by właściciel fruwał okrągłą dobę na wysokości lamperii. Tak jest przy założeniu, że firma działa w istniejącym segmencie rynku. Natomiast mając do wypromowania zupełnie nowy produkt trzeba latać jeszcze dwa razy szybciej. To uwaga dla uświadomienia, że zakładanie start-upu to jest bardzo wymagająca przygoda.

Pomysł na start-up

Zakładanie start-upu, żeby miało jakikolwiek sens musi mieć kamień węgielny, ideę, genialną myśl wokół której/którego zacznie się wszystko kręcić. Bez tego nie ma po co wstawać z fotela.

Przykłady start-upów które zaczęły się od genialnego pomysłu można mnożyć: Microsoft, Apple, Uber, AirBnb, SpaceX czy Facebook. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez nich życia a w momencie jak powstawały ludzkość nie wiedziała, że może potrzebować czegoś takiego co te firmy crowdfunding zaproponowały.

Odpowiedni zespół

Startup założyć, czyli w polskich warunkach założyć po prostu firmę to jedno, ale bez dobrego zespołu młoda organizacja nie ruszy z miejsca. Startup to nie jest firma, w której pracuje się osiem godzin i wychodzi do domu. W takim miejscu musi być cały czas ferment. No i ryzyko porażki a co za tym idzie utrata źródeł utrzymania jest duże.

Zalety tego typu pracy są ogromne. Adrenalina, którą daje praca, ogromna satysfakcja jeśli coś wyjdzie, no a jeśli przedsięwzięcie zakończy się pełnym sukcesem, to ci, którzy pracowali od początku zwykle mogą liczyć na duże pieniądze.

Uzyskanie wsparcia finansowego

Finansowanie start-upu jest obok genialnej myśli, która musiała być na początku chyba najtrudniejszym elementem. Oczywiście chętnych żeby sfinansować startup jeśli dobrze rokuje nie zabraknie. Jednak partnerów do rozwoju trzeba wybierać bardzo rozważnie. Metody finansowania są różne a część zajmujących się tym firm wyrosła ze startupów.

Branża startupów zna przypadki finansowania, które kończyły się dla twórców porażka finansową, pomimo, że pomysł się udało wdrożyć i urynkowić. Gdzie startupy mogą szuka partnerów do rozwoju?

Najbezpieczniejszym, jak się wydaje, miejscem gdzie polski start-up może szukać pieniędzy jest wsparcie publiczne przez fundusze europejskie. Na pewno wymaga to wielu formalności ale można liczyć nie tylko na pieniądze ale i na wsparcie merytoryczne.

Bezpiecznym miejscem gdzie branża startupów może szukać pieniędzy są coraz bardziej popularne w ostatnich latach zbiórki publiczne. To bezpieczne miejsce, ale korzystanie z crowdfundingu wymaga dużo zabiegów.

Polskie startupy mogą już próbować uzyskać kredytowanie z banku. Są banki nastawione na współpracę ze startującymi dopiero firmami.

W startupy często chcą inwestować fundusze kapitałowe. Tu jednak trzeba wyjątkowo uważać co się podpisuje. Tacy inwestorzy przed wyłożeniem pieniędzy będą się bardzo dokładnie przyglądać w co inwestują. Zbadają też dokładnie kto zarządza nowym tworem i jakie ma doświadczenie w prowadzeniu takiego biznesu. Takie fundusze nastawione są generalnie na szybki i duży zysk. Interesuje je szybkie skalowanie startupu. Akceptują w biznesie warunki ryzykowne ale za to żądają dużego udziału w przyszłych zyskach.

Są wreszcie tak zwani aniołowie biznesu. To zwykle bardzo bogaci ludzie, którzy nie chcą się już bardziej bogacić a chcą pomóc tym, którzy dopiero zaczynają. Finansowanie startupów to często alternatywa dla zwykłego rozdawania pieniędzy. Do takich osób należą niektórzy najbogatsi ludzie globu. Aniołowie biznesu nie zainwestują swoich pieniędzy w byle co, co nie rokuje. Ale gdy już zdecydują się na finansowanie startupów to starają się im służyć wszechstronną pomocą. Tak finansowane start-upy mogą liczyć na fachowe wsparcie merytoryczne.

sale konferencyjne i szkoleniowe - do wynajęcia w Warszawie

Dlaczego warto założyć start up w wirtualnym biurze?

Znane startupy często zaczynały w przysłowiowych garażach. Czy tak było rzeczywiście, czy rzeczywiście to były garaże, czy może wynajęte jakiś czas domy, gdzie grupa młodych zapaleńców pracowała, spała, jadła i się kochała to inna sprawa. Ale mówimy o ojczyźnie startupów czyli o Dolinie Krzemowej.

Nie wiem jakie jest prawo w Kaliforni, ale założenie startupu w Polsce wiąże się nierozerwalnie z koniecznością rejestracji firmy pod konkretnym adresem, do którego rejestrujący ma prawo. A podstawowa działalność wirtualnego biura polega właśnie na tym, że daje ono prawo do rejestracji firmy pod danym adresem.

Zarejestrowany w wirtualnym biurze startup może fizycznie działać w dowolnym miejscu, może zmieniać do woli te miejsca i władzom nic do tego.

Wirtualne biuro odbierze korespondencję i zawiadomi o jej otrzymaniu. Można mieć dodatkowe usługi jak skanowanie i przesyłanie kopii otrzymanej korespondencji, odbieranie telefonów w imieniu firmy i przekazywanie informacji. Jednym słowem współpraca z wirtualnym biurem daje wolność i można się bez reszty poświęcić pracy przy projekcie.

A jak się już wybuduje własny wieżowiec wtedy czas przenieść firmę na swoje.

Cat Foto
Jeśli interesuje Cię jedna z naszych usług lub potrzebujesz indywidualnej oferty, wypełnij formularz

Wyślij zapytanie