Spis treści
- Czym jest spółka z o.o.?
- Zalety i wady założenia spółki z o.o.
- Główne sposoby założenia spółki z o.o.
- Koszty prowadzenia spółki z o.o.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) wiąże się z określonymi zaletami, takimi jak ochrona majątku wspólników, ale również z pewnymi formalnościami i kosztami. W artykule omówimy najważniejsze wady i zalety tej formy działalności oraz wymagania związane z jej założeniem.
Czym jest spółka z o.o.?
Spółka z o.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to prawna forma działalności gospodarczej o charakterze kapitałowym. Spółka z o.o. posiada osobowość prawną. Można ją założyć zarówno jako jednoosobową spółkę, jak i z udziałem kilku wspólników — osób prywatnych lub innych podmiotów gospodarczych.
Najważniejsze cechy spółki z o.o.
Największą zaletą spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność finansowa wspólników do wysokości kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 5 000 zł, a po założeniu spółki można go wykorzystać na bieżącą działalność.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością — wady i zalety
Wady spółki z o.o.
Założenie spółki z o.o. wiąże się z pewnymi niedogodnościami, takimi jak:
- Czasochłonność: Proces rejestracji przed notariuszem lub online może trwać kilka tygodni, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych umów spółki.
- Formalności: Założenie spółki wymaga przygotowania dokumentacji, co jest prostsze przy pomocy notariusza. Alternatywą jest platforma s24, inaczej eKRS, która umożliwia szybsze założenie spółki z prostą strukturą umowy spółki.
- Podwójne opodatkowanie: Spółka z o.o. podlega podatkowi CIT, a zysk wypłacany wspólnikom jest ponownie opodatkowany na poziomie osobistym.
- Pełna księgowość: Wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości, co zazwyczaj oznacza konieczność korzystania z usług księgowego lub biura rachunkowego.
Zalety spółki z o.o.
Założenie spółki z o.o. ma także liczne korzyści, takie jak:
- Ochrona majątku: Wspólnicy odpowiadają finansowo tylko do wysokości wniesionego kapitału.
- Brak obowiązku ZUS: W przypadku spółki z minimum dwoma wspólnikami, nie ma obowiązku opłacania składek ZUS.
- Niskie koszty założenia: Koszty rejestracji spółki przez s24 wynoszą jedynie 350 zł.
Główne sposoby założenia i rejestracji spółki z o.o.
Spółkę z o.o. można założyć samodzielnie lub z pomocą specjalistycznej firmy.
- Rejestracja przez platformę s24 jest najprostsza i najszybsza, ale umowa spółki jest sporządzana na podstawie prostego szablonu i nie ma w niej różnych istotnych zapisów, jak np. prawo pierwokupu udziałów.
- Kiedy wspólnicy chcą umieścić w umowie spółki szczególne zapisy, których brakuje w szablonie s24, to niezbędny jest akt notarialny. W tym przypadku rejestracja jest dokonywana poprzez Portal Rejestrów Sądowych.
W obu przypadkach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby uniknąć błędów we wnioskowaniu online. Każdy błąd wiąże się z odrzuceniem wniosku przez KRS i trzeba go złożyć jeszcze raz i ponownie opłacić. Czas rejestracji może wydłużyć się do wielu tygodni.
Koszty założenia spółki z o.o.
Koszty założenia spółki zależą od wybranej metody rejestracji. Rejestracja przez s24 wymaga opłaty za KRS (250 zł) i ogłoszenie (100 zł), a także podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 0,5% wysokości kapitału zakładowego
W przypadku rejestracji z umową notarialną dochodzą koszty notariusza, które zależą od wysokości kapitału zakładowego oraz sama opłata w Portalu Rejestrze Sądowym jest wyższa i wynosi (500 zł) i ogłoszenie (100 zł)
Pomoc przy założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Zakładanie spółki przez platformę s24 jest proste, ale wymaga spełnienia określonych warunków, takich jak wyłącznie wkłady pieniężne. W przypadku bardziej skomplikowanych struktur warto skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która zajmie się wszystkimi formalnościami.